Hlavní obsah

Akcie Unipetrolu mírnily ztráty

Závěr uplynulého týdne na akciovém trhu byl ve znamení ospalé nálady. Absence zahraničních příkazů snížila objem obchodů, aktivita investorů a obchodníků byla velmi nízká. Ceny akcií na domácím trhu se mírně sunuly vzhůru a přece jen poněkud zmenšovaly ztráty z předchozích dní. Index PX vzrostl o 0,38 procenta na 1516,3 bodu.

Akcie Unipetrolu mírnily ztráty

"Hrstka přítomných sice neobchoduje, ale optimisticky staví své kotace výše," uvedl Vladimír Vávra na internetových stránkách společnosti Patria Finance.

Největší objem obchodů (až polovinu celkového objemu) zaznamenaly tradičně akcie ČEZ. Energetický koncern posílil o 0,34 procenta na 816 Kč. Nejvíce však mírnil své ztráty po horším nákupním doporučení z počátku týdne Unipetrol, který zpevnil o 0,87 procenta na 266,80 Kč. Dařilo se také Českému Telecomu. Telekomunikační firma uzavřela na 495,80 Kč s přírůstkem 0,69 procenta. Ztráty prohloubil jen Philip Morris, a to 0,39 procenta na 14 901 Kč.

Investoři opustili velké světové akciové trhy a odjeli na sváteční prodloužený víkend. Již na Velký pátek byly uzavřeny burzy ve většině západoevropských zemích a v USA. Kromě ČR se v Evropě obchodovalo jen v Maďarsku. Ani indexy na asijských akciových trzích se příliš nezměnily.

Cena ropy stoupá

Cena ropy se dostala opět k 70 dolarům za barel po obnovených obavách z řešení krize kolem íránského jaderného programu. Ekonomové předpokládají, že při možném přerušení dodávek ropy z Íránu by se cena této strategické suroviny mohla pohybovat od 75 do 80 dolarů za barel. Neklidná situace v mnoha těžebních oblastech včetně Nigérie vede některé experty k odhadu, že není vyloučena ani cena 100 dolarů za barel ropy.

K hranici 600 dolarů za troyskou unci se znovu blíží cena zlata. I když v pátek i v pondělí byla důležitá komoditní burza v Londýně uzavřena, analytici předpokládali, že v nadcházejícím týdnu se ceny nejdůležitějších kovů znovu zvýší.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků