Hlavní obsah

Akcie NWR stále letí dolů. Jedna stojí 10 korun, před šesti lety to bylo 600

Akcie těžařské firmy New World Resources (NWR), které v pátek na pražské burze padají na historická minima, nemají podle analytiků v současné době prakticky žádnou podporu. Mohly by ji najít, pokud se firma s věřiteli dohodne na restrukturalizaci svého velkého dluhu a na posílení kapitálu.

Akcie NWR stále letí dolů. Jedna stojí 10 korun, před šesti lety to bylo 600

Krátce po otevření burzy akcie NWR klesly o 12 procent na historické minimum 9,50 koruny, později ztráty korigovaly. Prudce klesat začaly už ve čtvrtek, kdy analytici společnosti Patria snížili cílovou cenu z původních 15 korun na 3,50 koruny s cílem „prodat“. Investiční banka JPMorgan stanovila cílovou cenu u akcií NWR na pěti korunách za kus.

Podle analytiků bude titul pokračovat v poklesu a prohlubovat historická minima. Marek Hatlapatka ze společnosti Cyrrus upozornil, že akcie NWR ztratily za poslední rok téměř 90 procent. V polovině roku 2008 se přitom obchodovaly nad úrovní 600 korun za akcii.

Vydělávat na dluhy

Důvodem propadu akcií NWR je podle Hatlapatky velmi špatná hospodářská situace firmy. Majitelka černouhelné OKD minulý týden oznámila, že se loni kvůli odpisům majetku propadla do čisté ztráty zhruba 26,7 miliardy korun.

Hatlapatka uvedl, že NWR kvůli nízkým cenám uhlí a vysokým těžebním nákladům vykazuje velké ztráty a snižuje hotovostní polštář. „Trh je přesvědčen o tom, že k tomu, aby firma přežila, potřebuje zásadní kapitálový řez v podobě odpisu velké části dluhu a emise nových akcií,” dodal Hatlapatka.

Stávajícím akcionářům podle analytiků Patria Direct zůstává pouze jistá „časová hodnota“, tedy víra, že se ceny uhlí zotaví natolik, že do roku 2018 firma vydělá dost na splátky dluhů.

Společnost oznámila, že firma JT Boyd předběžně ocenila zásoby uhlí v českých dolech NWR ke konci loňského roku na 64 miliónů tun prokázaných a pravděpodobných rezerv. To je 65procentní pokles proti 184 miliónům tun ke konci roku 2012. Tomáš Sýkora z Patria Direct poznamenal, že míra poklesu vytěžitelných zásob uhlí trh svým rozsahem překvapila a na hodnotu společnosti má fatální dopad.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků