Hlavní obsah

Zdraží elektřina, plyn i uhlí, levnější může být dřevo

České domácnosti si v příštím roce připlatí za elektřinu a plyn, roste také cena uhlí. Alternativou při vytápění jsou méně kvalitní druhy smrkového dřeva, které kvůli kůrovcové kalamitě meziročně zlevňují. Shodli se na tom analytici, které oslovila ČTK. Podle části odborníků zdraží například elektřina příští rok některým lidem o více než deset procent. Důvodem je růst velkoobchodních cen.

Foto: Ondřej Lazar Krynek, Novinky

Článek

„Očekáváme, že elektřina zdraží v průměru asi o deset procent, přičemž velcí dodavatelé přistoupí k méně výraznému zvýšení cen. Proti tomu menší hráči, kteří odebírají elektřinu přímo z burzy a často nevyužívají zajištění, budou muset na zákazníky přenést vyšší proporci nárůstu cen silové elektřiny. Lze tedy očekávat, že pro klienty menších dodavatelů bude zvýšení cen významnější,” uvedl portfolio manažer společnosti Cyrrus Tomáš Pfeiler.

Cena elektřiny na Pražské energetické burze pro rok 2019 činí nyní asi 55 eur (1420 Kč) za megawatthodinu (MWh), meziroční nárůst je více než poloviční. „Prakticky všichni obchodníci již během tohoto roku ceny elektřiny zvedli, průměr lze odhadnout na pět procent. A dalších zhruba pět až deset procent přidají na konci tohoto či začátku nového roku. U běžné spotřeby to představuje stokoruny navíc, v případě vytápění jde o tisíce,” řekl analytik ENA Jiří Gavor, který působí i jako výkonný ředitel Asociace nezávislých dodavatelů energií.

O téměř polovinu stoupla meziročně také velkoobchodní cena plynu. První z významnějších dodavatelů, E.ON, už na situaci zareagoval, a od listopadu zdraží části klientů cenu plynu v průměru o pět procent. Jakého podílu zákazníků se navýšení dotkne, firma nespecifikovala. Uvedla pouze, že se změna ceny netýká odběratelů, kteří mají uzavřené produkty s fixací ceny na několik let. Podle analytiků budou E.ON následovat další společnosti.

„Domácnostem bude plyn v příštím roce zdražovat, a to o pět až sedm procent. Na vývoj na trhu s plynem už v srpnu zareagoval Energetický regulační úřad, který navýšil takzvanou indikativní cenu plynu pro letošní čtvrté čtvrtletí o osm procent,” podotkl hlavní ekonom Czech Fund Lukáš Kovanda.

Roste i cena uhlí

Gavor upozornil, že sice mírnějším tempem, ale pravidelně a dlouhodobě rostou i ceny uhlí. „Anomálie nastala u dřeva, kde méně kvalitní druhy kvůli kůrovcové kalamitě zlevnily, tvrdé zdravé dřevo ale naopak dále podražilo. Pevná paliva jsou stále nejlevnější variantou, nicméně z hlediska komfortu a přiměřené ceny boduje plyn. U nízkoenergetických nových domů s minimální spotřebou bych jednoznačně doporučil elektrické vytápění,” dodal.

Analytik portálu TZB-info Jan Schindler řekl, že dobrou volbou při uzavírání nové smlouvy na odběr energií může být paradoxně i vyšší cena, než kterou zákazník nyní má. „Na rozdíl od minulosti bych sázel na nabídky finančně silných společností a volil bych co nejdelší garanci ceny,” uvedl.

Podle zakladatele portálu Porovnej24.cz Zbyňka Laiska mohou lidé u elektřiny a plynu stále ušetřit změnou dodavatele. Jako modelový příklad uvedl běžnou rodinu, žijící v domě o rozloze do 200 metrů čtverečních, která využívá elektřinu na topení a svícení. „Pokud zvolí levnějšího dodavatele na trhu, který ale zároveň splňuje stejné podmínky jako stávající dodavatel, může ušetřit více než 4000 korun ročně,” dodal.

Přibližné roční náklady vybraných paliv na vytápění, teplou vodu a elektřinu pro ostatní elektrické spotřebiče
Hnědé uhlí (automatický kotel)41 673 Kč
Černé uhlí (automatický kotel)45 525 Kč
Koks (prohořívací kotel s AKU nádrží)49 810 Kč
Dřevo (zplyňovací kotel)41 638 Kč
Dřevěné brikety (klasický kotel na dřevo s AKU nádrží)47 598 Kč
Dřevěné pelety (speciální kotel)51 668 Kč
Štěpka (kotel na štěpku)48 102 Kč
Rostlinné pelety (speciální kotel)47 696 Kč
Zemní plyn (kondenzační kotel)50 850 Kč
Elektřina akumulace (teplovodní akumulační nádrže)52 917 Kč
Elektřina přímotop (podlahové elektrické plochy)45 000 Kč
Tepelné čerpadlo (země/voda)42 388 Kč
*modelováno pro rodinný dům se čtyřčlennou domácností, s podlahovou plochou 150 metrů čtverečních a výpočtovou tepelnou ztrátou pět až deset kilowattů
zdroj: TZB - info

Anketa

Jak doma topíte?
Máme ústřední topení
21,3 %
Elektřinou
11,4 %
Plynem
35 %
Uhlím
10,3 %
Dřevem
14,7 %
Máme tepelné čerpadlo
6,2 %
Jinak
1,1 %
Celkem hlasovalo 1327 čtenářů.

Reklama

Výběr článků

Načítám