Hlavní obsah

Státy EU získají větší volnost při určování DPH

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Aktualizováno

Státy Evropské unie získají větší prostor pro určování nižších sazeb daně z přidané hodnoty (DPH), případně ji pro některé zboží nebudou muset vůbec uplatňovat. Reformu centralizovaného mechanismu určujícího DPH obsahuje návrh nové legislativy. Zveřejněn by měl být ve čtvrtek.

Foto: Jan Čech, Novinky

Státy Evropské unie získají větší prostor pro určování nižších sazeb daně z přidané hodnoty (DPH).

Článek

Návrh Evropské komise by členským státům umožnil neúčtovat DPH pro širokou škálu výrobků. Komise tím ruší zákaz neuplatňovat DPH na nové zboží, proti němuž delší dobu oponuje řada států.

Snížená nebo nulová sazba může být použita u všech položek s výjimkou těch, které jsou výslovně vyloučeny. Do této skupiny patří řada produktů, od paliv a zbraní až po finanční služby a alkohol.

Minimálně na 12 procent zboží však členské státy budou muset uplatňovat sazbu DPH na úrovni váženého průměru EU a sníženou sazbu jen na omezený počet položek.

Vážený průměr
Vážený průměr se užívá v případě, že jednotlivé hodnoty mají různou důležitost – váhu p, tu je nutno přiřadit každé hodnotě. V případě, že mají všechny hodnoty stejnou váhu, je vážený průměr totožný s průměrem aritmetickým.

V současné době musí 28 zemí Unie volit mezi dvěma minimálními sazbami DPH – pěti nebo 15 procenty. Státy, které měly nižší sazby před přijetím těchto pravidel v 90. letech, si je mohly zachovat. V rámci širšího přezkumu daňových pravidel komise nyní navrhuje další sazbu – mezi nulou a pěti procenty. To umožní DPH pro některé zboží úplně zrušit.

Požadavek váženého průměru pro 12 procent prodávané produkce má zabránit tomu, aby země EU nízkými sazbami lákaly zahraniční spotřebitele anebo se podbízely voličům, což by mohlo vyústit v přílišný pokles státních příjmů. Hranice 12 procent by měla být pružná, aby mohla zohlednit nižší příjmy v období recese.

Snížené sazby by se měly uplatňovat pouze na zboží prodávané spotřebitelům, nikoliv na meziprodukty, které si mezi sebou prodávají výrobci spotřebního zboží.

Reklama

Výběr článků

Načítám