Automobilky Hyundai a Kia se v posledních letech potýkají s nedostatečnou nabídkou sportovně-užitkových vozů v USA a s negativními dopady diplomatického napětí mezi Jižní Koreou a Čínou, která je největším automobilovým trhem na světě, uvedla agentura Reuters.

Pro letošní rok si automobilky stanovily za cíl 7,55 miliónu prodaných vozů. „Letošní cíl automobilek Hyundai a Kia je nižší, než se očekávalo. Vypadá to jako konzervativní cíl odrážející pomalé oživení v Číně a pokračující problémy v USA,” řekl Reuters jeden z analytiků makléřské společnosti Korea Investment & Securities.

Akcie společnosti Hyundai uzavřely úterní obchodování s poklesem o více než čtyři procenta, akcie firmy Kia ztratily přes dvě procenta.

Hyundai je největší automobilkou v Jižní Koreji a spolu se sesterskou firmou Kia tvoří pátého největšího výrobce aut na světě. Společnost Hyundai v listopadu 2008 oficiálně zahájila sériovou výrobu osobních aut v Nošovicích na Frýdecko-Místecku. Kia pak v prosinci 2007 spustila sériovou výrobu osobních vozů u Žiliny na Slovensku.