Obě strany jsou nyní před podpisem smlouvy, ta by mohla být podepsána příští týden. Do té doby bude trvat stávková pohotovost. „Jde však už jen o formalitu,“ přiznal Jandásek.

KOMENTÁŘ DNE:
Vláda není polokomunistická - Argumentaci k povaze nové vlády s důvěrou analyzuje Jiří Pehe. Čtěte zde >>
Zvítězí anglický lid, nebo EU – Britsko-unijní bitvu o brexit komentuje Alexander Tomský. Čtěte zde >>

Ve stávkové pohotovosti jsou zlínští zaměstnanci od 10. března. Po minulém týdnu za sebou mají i několikahodinovou stávku.

„Vedení Mitas uzavřelo se zástupci pražských a zlínských odborových svazů předběžnou dohodu, ve které se obě strany shodly mimo jiné na míře růstu platů. V následujících dnech budeme ladit finální znění dohody. Jsme rádi, že se situaci podařilo vyřešit u jednacího stolu, jak jsme celou dobu v průběhu jednání věřili,“ sdělil Ralph Kellenberger, vedoucí oddělení lidských zdrojů Mitasu, který byl pověřen za firmu vyjednávat o kolektivní smlouvě.

Platy jako v Otrokovicích?

Mzdy se budou částečně zvyšovat už v letošním roce, razantního zvýšení se zaměstnanci dočkají v polovině roku 2018. Dosud většina pracovníků v dělnických profesích pobírala od 12 do 15 tisíc čistého.

„Nesmím ještě říct částky, ale je to tak, že nás dohoda uspokojuje. K 1. červenci 2018 se dostaneme na takové navýšení — jak ve Zlíně, tak v Praze — že se staneme velmi dobře zaplacenými zaměstnanci. Tak, abychom hráli ve svých regionech na trhu práce prim,“ uvedl Jandásek.

Šéf odborářů ve zlínském Mitasu Vladimír Jandásek

Šéf odborářů ve zlínském Mitasu Vladimír Jandásek

FOTO: Aleš Fuksa, Právo

Podle dobře informovaného zdroje by se měly mzdy ve zlínské pobočce Mitasu přiblížit k těm, které mají dobře placení zaměstnanci v otrokovické pobočce. Tam lidé v dělnických profesích berou asi 28 tisíc hrubého, celkový průměr u všech profesí činí v Otrokovicích měsíčně 32 až 33 tisíc korun hrubého.

„Velmi si vážím vedení firmy Trelleborg, která vlastní Mitas. Majitelé pochopili, že je potřeba nejdřív zvýšit mzdu a až poté je možné po lidech očekávat zvýšení produktivity. Ústupky byly od nás i ze strany Trelleborgu. Švédové se ale ukázali jako velmi sociálně vyspělí zaměstnavatelé,“ poznamenal šéf zlínských odborů Mitasu.