První zásobníky vzduchu vyrobila společnost Vítkovice Cylinders. Ta by také měla být nositelem další zakázky, která má po ověření následovat.

"Náš zákazník je jedním z mála světových výrobců ponorek, je tedy velmi náročný na výběr dodavatelů," uvedl ředitel Vítkovice Cylinders Jerzy Kościelniak.

Vyráběné nádoby váží kolem 220 kilogramů. "Jejich specifikem je, že výroba polotovaru probíhala metodou zpětného protlačování s dokončením na kovacím stroji pomocí speciálních režimů kování. Navíc u těchto nádob byla speciálně zkoušena těsnost spojení nádoba - ventil pod tlakem bezmála 350 barů," uvedl Kościelniak.

Výroba tlakových nádob pro ponorky ve společnosti Vítkovice Cylinders

Výroba tlakových nádob pro ponorky ve společnosti Vítkovice Cylinders

FOTO: VMG

Kijonková uvedla, že firma nedávno ohlásila také vstup do oboru výroby nádob pro skladování vodíku. "Stejně jako v případě zásobníků pro ponorky jde o nový, rozvíjející se obor. Vítkovice jen z něj letos čekají zisk okolo 130 miliónů korun," řekla.

Vítkovice Cylinders loni zvýšily meziročně tržby zhruba o osm procent na téměř 2,5 miliardy korun a provozní zisk firmě stoupl o 35 procent na rekordních téměř čtvrt miliardy.