„Pro získání této slevy nemusí zákazníci dělat vůbec nic, speciální prémie se jim automaticky započítá do nejbližší faktury. Předpokládám, že zákazníkům v příštím roce připíšeme prémie ve výši několika set miliónů korun,“ uvedl obchodní ředitel RWE Tomáš Varcop.

Firma uvedla, že zákazníci, kteří s firmou podepsali v minulosti smlouvy na dobu určitou, získali slevy již v uplynulých letech, navíc ve valné většině doplněné o finanční bonus. „Většina fixních produktů RWE však má pokles cen v sobě už zabudovaný. Zákazník má díky tomu jistotu, že každý následující rok mu cena klesá,“ dodala společnost.

Domácnosti, které se nově rozhodnou změnit základní ceník za výhodnější podmínky a přejdou na produkt Optimal, ušetří oproti loňskému roku více než 11 procent. Smlouva je na tři roky.

Cena neporoste ani jinde

Dodavatelé, včetně ČEZ a E.ON, které na počátku prosince oslovila ČTK, se shodli, že ceny plynu pro české domácnosti by se od Nového roku příliš měnit neměly. Jednotlivé firmy nicméně podobně jako RWE tvrdí, že lidé mohou ušetřit za dodávky využitím speciálních nabídek. Konkrétní nabídky a ceníky firmy zveřejňují postupně.

Dodavatelé stanovují tzv. neregulovanou část ceny energií, která tvoří asi tři čtvrtiny ceny plynu. Zbytek tvoří regulovaná složka, kterou určuje Energetický regulační úřad (ERÚ). Ten na konci listopadu uvedl, že sice cenu regulované složky plynu příští rok zvýšil, celková cena u plynu by vzhledem k situaci na trh měla pro spotřebitele mírně klesnout.