Studie se zaměřila na 86 000 domácností a vyplynulo z ní, že kdyby se sprchování, jehož průměrná doba činí 7,5 minuty, zkrátilo o pouhou minutu, ušetřilo by se 215 miliónů liber (asi 6,45 miliardy korun).

Další úspory představuje podle studie například praní prádla na 30 °C nebo už zmíněné nepřeplňování rychlovarných konvic. Studie zjistila, že 95 procent Britů ohřívá vodu v rychlovarné konvici minimálně pětkrát denně, a to zbytečně zaplněnou ze 40 procent.

Studie dále uvedla, že kuchyňské spotřebiče jako myčky, varné konvice nebo pračky spotřebují 22 procent veškeré vody. Průměrná domácnost myje nádobí ručně desetkrát týdně, zatímco myčku používá jen třikrát týdně, cituje závěry studie server BBC.

Více kontrolovat spotřebu vody

Podle EST by měly větší domácnosti dávat nádobí do myček, čímž ušetří energii i vodu oproti ručnímu mytí nádobí. Dále organizace připomíná v rámci úspor například používání „šetřících“ sprchových hlavic.

„Je to až příliš snadné pustit si vodovodní kohoutek, aniž by člověk přemýšlel o důsledcích,“ uvedl Andrew Tucker z EST s tím, že je nutné, aby si lidé uvědomili, že jsou schopni kontrolovat své využívání vody.

„Je jasné, že spotřeba vody roste, ale to neznamená, že jsme bezmocní, pokud jde o kontrolu využívání vody,“ dodal Tucker. Podle něj snížení množství používané vody, především teplé, může zmenšit energetickou náročnost našeho životního stylu, který za posledních 50 let doznal radikálních změn.