Hlavní obsah

Zemřela bývalá senátorka Jaroslava Moserová

Ve věku 76 let zemřela v noci na pátek v Praze po dlouhé nemoci bývalá senátorka Jaroslava Moserová. Informaci potvrdila mluvčí ombudsmana Otakara Motejla Marcela Horáková. Motejl je dlouholetým přítelem rodiny Moserových.

Zemřela bývalá senátorka Jaroslava Moserová

Doc.MUDr. Jaroslava Moserová, DrSc. byla v letech 1996 - 2004 senátorkou za ODA. V roce 2003 kandidovala na funkci prezidentky České republiky.

Věnovala se také práci pro UNESCO, kde byla od roku 1995 členkou Výkonné rady a v letech 1999 až 2001 zastávala dokonce post prezidentky Generální konference UNESCO. Začátkem devadesátých let působila jako velvyslankyně ČSFR v Austrálii a na Novém Zélandu.

Jako lékařka se Jaroslava Moserová lékařka specializovala na popáleniny. Do roku 1990 vedla v tomto oboru vědeckou skupinu na Lékařské fakultě hygienické UK v Praze. Jako odbornice na popáleniny ošetřovala i Jana Palacha.

Vedle lékařské a politické kariéry se Moserová dokázala prosadit i jako scénáristka, ilustrátorka a hlavně překladatelka. Oblibu si získaly její překlady detektivek Dicka Fancise, se kterým se přátelila. S režisérem Jaromilem Jirešem spolupracovala na scénáři k jeho filmu Dvojrole s Terezou Brodskou. Napsala několik rozhlasových povídek či rozhlasovou hru Takový roztomilý chlapec.

Jaroslava Moserová byla vdaná za právníka Milana Davida, se kterým měla syna.

Česká televize mimořádně odvysílá k uctění památky Jaroslavy Moserové v pátek od 20:55 na ČT2 pořad Krásný ztráty z roku 2002.

Přátelé a kolegové vzpomínají

"Byla to velmi vzdělaná žena s širokým světovým rozhledem a s obrovskými zkušenostmi. Snad právě proto, že byla docentkou medicíny, se u ní projevoval velmi lidský vztah ke všemu, co kolem ní procházelo, a myslím, že to projevila i ve funkci senátorky," uvedl Karel Zelníček z nakladatelství Olympia, které vydávalo knihy Dicka Francise. Za svou oblibu mezi českými čtenáři vděčí Francis podle Zelníčka mistrnému překladu Moserové.

"Je to pro mě velmi smutná zpráva, paní doktorka Moserová patřila k předním odborníkům, byla i člověkem s vysokou morální integritou," reagoval na úmrtí Moserové prezident České lékařské komory Milan Kubek.

"Má velké zásluhy v tom, že počátkem sedmdesátých let, kdy pracovala v kožní bance na naší klinice, založila odběr biologických krytů z vepřových kruponů. Ty jsou velmi významné pro léčbu rozsáhlých popálenin a povrchních postižení," řekla profesorka plastické chirurgie a popáleninové medicíny Radana Königová z kliniky popáleninové medicíny pražské Fakultní nemocnice Královské Vinohrady. S Jaroslavou Moserovou se znaly od 13 let, byly spolužačky, kamarádky a posléze se spolu podílely i na vývoji oboru.

Podle jednoho z jejích žáků, primáře kliniky popáleninové medicíny Ludomíra Brože to byla "neskutečně chytrá žena, která uměla svoji chytrost prodat, v tom dobrém slova smyslu".

Doc.MUDr. Jaroslava Moserová, DrSc.
Narozena 17. 1. 1930 v Praze.
1947 - 1948 Warren Wilson College (střední škola - maturita), USA
1948 - 1949 Art Students League, New York, USA
1949 - 1955 Lékařská fakulta Univerzity Karlovy v Praze
1955 - 1960 chirurg, nemocnice v Duchcově
1960 - 1965 chirurg, odd. popálenin Kliniky plastické chirurgie Univerzity Karlovy
1965 - 1990 vědecká pracovnice, oddělení popálenin LFH Univerzity Karlovy
1990 - 1991 poslankyně a členka předsednictva České národní rady
1991 - 1993 velvyslankyně Austrálii a na Novém Zélandu
1993 - 1995 vedoucí tajemník České komise pro UNESCO
1995 - 1999 členka Výkonné rady UNESCO
1996 - 1998 místopředsedkyně Senátu Parlamentu České republiky
1998 - 2004 senátorka za volební obvod 43 (Pardubicko,Chlumecko a Přeloučsko)
1999 - 2001 prezidentka Generální konference UNESCO
2003 znovu členkou Výkonné rady UNESCO
Zdroj: www.moserova.cz

Vzhledem k velkému množství příspěvků, které porušují pravidla, je diskuse zrušena. Slušným přispěvatelům se omlouváme.
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků