Hlavní obsah
Foto: Profimedia.cz

Zemřel nejstarší Čech, bylo mu 107 let

Nejstarší Čech Josef Flandera zemřel v sobotu 6. března ve věku 107 let. Právu to potvrdila ve čtvrtek jeho vnučka Dana Nohelová, která s dědečkem poslední léta žila. Veterán druhé světové války prožil převážnou část života v Habarticích u Hanušovic.

Foto: Profimedia.cz
Zemřel nejstarší Čech, bylo mu 107 let

Narodil se ve Volyni, která je nyní součástí severozápadní Ukrajiny a kde tehdy žilo na 45 tisíc Čechů. Za druhé světové války sloužil v brigádě generála Svobody, byl několikrát zraněn. Od Ludvíka Svobody po válce dostal pět vyznamenání.

V roce 1947 se usadil na Šumpersku, kde pak zůstal celý život.

Poslední rozloučení se uskuteční v pátek v pravoslavném kostele na Gorazdově náměstí v Olomouci (13 h). „Obřad bude větší, ale ne vojenský,“ řekla Právu Nohelová.

Mezi smutečními hosty budou mimo jiné i zástupci Krajského vojenského velitelství v Olomouci a Československé obce legionářské.

Pomyslné žezlo nejstaršího Čecha po Flanderovi nyní převezme Julie Vašíčková z jihomoravských Prušánek, narozená v roce 1903.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků