Hlavní obsah
Prezident Miloš Zeman Foto: Jan Handrejch, Právo

Zeman proti soudu. Ošťádala a Fajta profesory nejmenuje

Prezident Miloš Zeman se rozhodl nejmenovat Ivana Ošťádala a Jiřího Fajta profesory. Učinil tak poté, co mu věc vrátil soud. Zeman měl podle soudu o jmenování rozhodnout a neposuzovat, zda oba docenti splňují či nesplňují podmínky pro jmenování profesorem. To podle soudu přísluší vysokým školám. Univerzita Karlova znovu zvažuje podání žalob.

Prezident Miloš Zeman Foto: Jan Handrejch, Právo
Zeman proti soudu. Ošťádala a Fajta profesory nejmenuje

„Univerzita Karlova obdržela prostřednictvím ministerstva školství rozhodnutí prezidenta republiky o nejmenování docenta Fajta a o nejmenování docenta Ošťádala profesory," konstatoval Hájek s tím, že univerzita předala věc právní kanceláři a zvažuje opětovné podání správních žalob.

Obsah rozhodnutí ani zdůvodnění škola dále nekomentovala.

Jiří Fajt

Foto: Jan Handrejch, Právo

Právní zástupce Hradu Marek Nespala uvedl, že prezidentovo rozhodnutí se datuje k polovině listopadu loňského roku. Ani Nespala obsah rozhodnutí nekomentoval.

Sdílnější nebylo ani ministerstvo školství, které pouze potvrdilo, že prezidentovo rozhodnutí ze 14. listopadu předalo škole.

Fyzik Ivan Ošťádal na archivním snímku

Foto: Jan Handrejch, Právo

„Podle zákona o vysokých školách ministr školství pouze zprostředkovává podání návrhu na jmenování profesorem mezi vědeckou radou vysoké školy a prezidentem republiky a kontroluje dodržení postupů. Ministr nemůže do dalších procesních kroků vedoucích ke jmenování profesorem zasahovat nad rámec kontroly povinností," sdělila mluvčí resortu Aneta Lednová.

Prezidentovi nepřísluší posuzovat návrhy

Loni v dubnu rozhodl Městský soud v Praze, že Zeman musí rozhodnout o jmenování uměleckého historika Fajta a fyzika Ošťádala profesory. Prezident je jmenovat odmítl navzdory tomu, že to navrhly vysoké školy. Podle soudu prezidentovi ani žádnému jinému orgánu výkonné moci nepřísluší posuzovat, kdo splňuje a nesplňuje podmínky pro jmenování profesorem.

Prezident se následně obrátil na Nejvyšší správní soud s kasační stížností, u které požádal o odkladný účinek. Soud mu ale s odkladným účinkem nevyhověl, prezidentovi právníci tak stížnost stáhli.

Zeman při zdůvodnění nejmenování v případě Fajta poukazoval na jeho údajnou žádost, aby mu banka prostřednictvím sponzorského daru poskytla doplatek k platu ředitele Národní galerie. U Ošťádala kritizoval kontakty s komunistickou Státní bezpečností (StB).

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků