Hlavní obsah
Zpěvák a herec Josef Zíma letos v červenci. Foto: Profimedia.cz

Zeman vyznamená zpěváka Josefa Zímu i vídeňského exstarostu Helmuta Zilka

Prezident Miloš Zeman letos 28. října vyznamená zpěváka a herce Josefa Zímu, bývalého vídeňského starostu Helmuta Zilka či aktéra potyčky na koupališti v Dubí Davida Michajlaka. Úterní Lidové noviny (LN) uvedly, že Zeman celkem udělí 43 vyznamenání a překoná tím dosavadní rekord z minulého roku, kdy ocenil 41 osobností.

Zpěvák a herec Josef Zíma letos v červenci. Foto: Profimedia.cz
Zeman vyznamená zpěváka Josefa Zímu i vídeňského exstarostu Helmuta Zilka

Do Vladislavského sálu si v pondělí přijdou pro medaile také motocyklový závodník Libor Podmol nebo podnikatelé Rudolf Ovčaří a Vladimír Plašil.

Zilka chtěl vyznamenat už prezident Václav Havel v roce 1998, ale krátce před ceremoniálem se objevily informace o údajné Zilkově spolupráci s komunistickou Státní bezpečností. Havel ho tehdy nevyznamenal a v roce 2008 se za to na Zilkově pohřbu omluvil.

Na koupališti v Dubí vznikla loni v srpnu roztržka mezi ženami údajně kvůli dětem na brouzdališti. Jedné napadené se zastal Michajlak, který byl při následné hromadné potyčce zraněn. Incident vyvolal protiromské nálady, v Dubí se uskutečnila demonstrace radikálů. Starosta Dubí tehdy uvedl, že za incident mohla romská rodina z Teplic, zatímco romská komunita v Dubí se od činu distancovala. Šest aktérů bitky – jedna žena a pět mužů – už bylo obžalováno, všem hrozí až desetiletý trest.

Podle informací Práva by měl seznam obsahovat např. jména prezidenta Nejvyššího kontrolního úřadu Miloslava Kaly, advokáta a filantropa Pavla Smutného nebo majitele strojírenské skupiny Alta Vladimíra Plašila.

Smutný působí i jako prezident Česko-izraelské smíšené obchodní komory a prezident nadačního fondu Bohemian Heritage fund, podílí se na projektu nových varhan pro svatovítskou katedrálu. V minulosti se nechal slyšet, že premiérovi pomáhal při organizaci jeho cesty do Izraele. Plašil patřil k donátorům Zemanova fondu na splácení státního dluhu, kam v roce 2014 – poprvé a naposledy – poslal sto tisíc korun.

Miloš Zeman dostal při své návštěvě TOS Kuřim v roce 2013 dárek ke svým narozeninám od šéfa společnosti Vladimíra Plašila. Vlevo přihlíží tehdejší hejtman Michal Hašek.

Foto: Petr Kozelka, Právo

Vyznamenání dostane podle LN i podnikatel Jan Antonín Baťa, nevlastní bratr zakladatele obuvnického impéria Tomáše Bati, který zemřel při letecké havárii v roce 1932. Jeho pověsti uškodil výrok soudu, který jej po druhé světové válce označil v jeho nepřítomnosti za zrádce a kolaboranta. Očištění se Baťa dočkal až v roce 2007. Z archivů vyplynulo, že jeho podniky financovaly československou vládu v Londýně a posílaly příspěvky na protinacistické aktivity. In memoriam bude oceněna také slavná automobilová závodnice Eliška Junková-Khásová.

Prezident už dříve uvedl, že Řád bílého lva nejvyšší třídy letos u příležitosti vzniku Československa obdrží válečný veterán Emil Boček nebo bývalý prezident Václav Klaus. Vyznamenán bude také vojenský kynolog Tomáš Procházka, který loni v říjnu padl v misi v Afghánistánu, katolický kněz Petr Piťha, srbský režisér a hudebník Emir Kusturica a čínská bohemistka Sü Wej-ču. Podle Lidových novin patří do skupiny oceněných také zesnulý štábní kapitán z druhé světové války Josef Ocelka a strážmistr Karel Kněz, který se podílel na ochraně a krytí telegrafisty skupiny Silver A Jiřího Potůčka v Ležákách a okolí.

Už v minulých dnech se v médiích objevila jména hlavního konstruktéra Škody Favorit Petra Hrdličky, fotografa Jana Saudka či legendárního hokejisty Jaromíra Jágra.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků