Hlavní obsah
 

Zeman a Barroso vztyčili na Hradě vlajku EU za pískotu odpůrců

Prezident Miloš Zeman ve středu dopoledne společně s šéfem Evropské komise Josém Manuelem Barrosem slavnostně vztyčili na Pražském hradě vlajku Evropské unie. Na Hradě se kvůli tomu sešly desítky příznivců i odpůrců unie, kteří ceremoniál doprovodili hlasitým pískotem.

 
Zeman a Barroso vztyčili na Hradě vlajku EU za pískotu odpůrců

Těsně před 11. hodinou předstoupil prezident Miloš Zeman před Matyášovu bránu, za salutování hradní stráže se pozdravil s šéfem zahraničního odboru Hradu Hynkem Kmoníčkem a dalšími.

Šéf evropské komise José Manuel Barroso přijel k Pražskému hradu limuzínou, poté se pozdravil s Milošem Zemanem a společně s ním vstoupil na první nádvoří Pražského hradu.

Prezident Miloš Zeman s předsedou EK Josém Barrosem při vztyčení vlajky EU na Pražském hradě

Foto: repro ČT

Kolem Hradu postávaly hloučky příznivců i odpůrců středečního aktu. Při příjezdu Barrosa se ozýval i pískot. Někteří protestovali proti vztyčení vlajky EU i proti podpisu dodatku Lisabonské smlouvy, tzv. eurovalu.

Protest strany Svobodní proti vyvěšení vlajky Evropské unie na Pražském hradě.

Foto: Milan Malíček, Právo

Vojáci čestné stráže přinesli na první nádvoří Hradu, kde se ceremoniál odehrával, napřed vlajku České republiky a v těsném sledu vlajku Evropské unie. Při vztyčování české vlajky na jeden z historických Plečnikových praporových stožárů ji za jeden konec přišel podržet prezident Zeman. Poté zazněla česká hymna a Zeman s Barrosem se přesunuli k evropské vlajce. Při vztyčování ji oba zkraje uchopili. Za zvuků evropské hymny, Ódy na radost Ludwiga van Beethovena, vlajka doputovala na vrchol stožáru.

Vyvěsení vlajky EU na Pražském Hradě. Na snímku prezident Miloš Zaman a předseda evropské komise Jose Manuel Barroso

Foto: Petr Horník, Právo

Svobodní protestovali

Za ohlušujícího pískotu a skandování "Vlajku EU nechcem" a "Hanba" přihlížely vyvěšování vlajky EU na nádvoří Pražského hradu asi dvě stovky demonstrantů, které na Hradčanské náměstí svolala Strana svobodných občanů.

Euroskeptici se sešli u sochy T. G. Masaryka, někteří si přinesli vlajky a transparenty s nesouhlasnými hesly. "Tento symbol znamená podmanění naší země jinou mocností," řekl na shromáždění například místopředseda Svobodných Miroslav Bednář, ktery označil EU za protidemokratickou. "Hlas lidu je v ní sprosté slovo," řekl Bednář.

Pískání na Zemana a Barrosa

Video: Česká televize ČT24

Jiný z řečníků zase připomněl, že Česká republika evropskou vlajku nikdy jako oficiální symbol neuznala. "Jsem tu, abych vyjádřil protest s vyvěšením vlajky. Cizí vlajka se vždy vyvěšovala na dobytém území," řekl Právu jeden z protestujících Lukáš Doksanský.

"Je to hanobení státní hymny. To si nedovolili ani bolševici," křičel další z protestujících, když při věšení vlajky zazněla česká hymna.

Podpis eurovalu

Zeman po vztyčení vlajky Evropské unie podepsal za Barrosovy účasti euroval, tedy vznik záchranného fondu pro pomoc zemím eurozóny. [celá zpráva]

Klaus připojit podpis odmítal, v prosinci ho dokonce označil za „zrůdnou věc“. Podle jeho nástupce jde hlavně o symboliku, protože euroval se bude ČR týkat, až když přijme společnou evropskou měnu.

Do Prahy přiletěl Barroso v úterý, kdy také povečeřel s prezidentem Zemanem. Ve středu má v plánu oběd s premiérem Petrem Nečasem, jenž dodatek o eurovalu kontrasignuje, a završí tím ratifikaci.

Anketa
Souhlasíte se vztyčením vlajky EU nad Pražským hradem?
Ano
33.3 %
Ne
66.7 %
Celkem hlasovalo 27989 čtenářů.
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků