Hlavní obsah
Kandidáti Strany zelených pro podzimní předčasné volby do Sněmovny Foto: Michaela Říhová, Právo

Zelené podpořil Havel, vymezují se proti TOP 09

Bývalý prezident Václav Havel v neděli vyzval občany, aby volili Stranu zelených. Napsal to v dopise, který přečetla socioložka Jiřina Šiklová v neděli na Kampě, kde byla zahájena volební kampaň zelených. Bývalý prezident stranu podporuje dlouhodobě.

Kandidáti Strany zelených pro podzimní předčasné volby do Sněmovny Foto: Michaela Říhová, Právo
Zelené podpořil Havel, vymezují se proti TOP 09

"Nechceme-li, aby v našem rybníce byli navždy jen dva tlustí sumci, musíme tam nasadit i nějakou štiku. Sumci navíc obvykle myslí jen na to, jak přežít nejbližší výlov, a odmítají myslet dál. Ale my přece nechceme, aby z naší země byla za 30 let jen průmyslová poušť sloužící sice k růstu, ale vyzařující jediné - totální beznaděj. Jinými slovy: volme zelené," vzkázal Havel dopisem, a nepřímo tak lidem doporučil, aby nedávali hlasy dvěma největším politickým stranám, tedy ODS a ČSSD.

Předsedu strany Ondřeje Lišku na Kampu kromě Šiklové přišel podpořit také jeho předchůdce Martin Bursík, mecenáška a sběratelka umění Meda Mládková, spisovatel Ivan Klíma a šéf frakce zelených v Evropském parlamentu Daniel Cohn-Bendit, který dlouhodobě tvrdě kritizuje prezidenta Václava Klause.

Liška prohlásil, že zelení chtějí změnit klima v české politice, školství, ochraně životního prostředí, kultuře či v rozpočtu bez ohledu na to, kdy budou v České republice volby.

Vyjádřil se i k aktuální ústavní situaci - uvedl, že strana chce oslovit ty, kteří cítí, že není možné ohýbat Ústavu podle politiků, a ty, kteří mají respekt k ústavním institucím a Ústavnímu soudu. Podle průzkumů veřejného mínění se zelení už několik měsíců pohybují pod prahem volitelnosti, tedy nedosahují pěti procent hlasů nutných k získání poslaneckých mandátů.

Liška se tvrdě vymezil proti nové straně TOP 09, kterou založil Miroslav Kalousek a v kterou do voleb vede Karel Schwarzenberg. Řekl, že zelení chtějí zaujmout také ty občany, kteří nevěří, že z okoukaných tváří je možné složit novou stranu, která se bude tvářit jako nová naděje. Neodpustil si ani narážku na číslovku použitou v názvu Schwarzenbergovy strany. "Zelení tady budou i po roce 2009, zelení totiž dělají politiku na příštích 50 let," řekl Liška.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků