Hlavní obsah
Český ministr obrany Martin Barták. Foto: Zdeněk Fučík, Právo

Zastaralé pistole ohrožují životy českých vojáků v Afghánistánu, tvrdí Barták

Použití zastaralých pistolí ohrožuje životy českých vojáků v Afghánistánu. Napsal to ministr obrany Martin Barták v odpovědi na interpelaci poslance Josefa Šenfelda (KSČM).

Český ministr obrany Martin Barták. Foto: Zdeněk Fučík, Právo
Zastaralé pistole ohrožují životy českých vojáků v Afghánistánu, tvrdí Barták

Armáda proto kupuje 1000 pistolí rakouské firmy Glock za 15 milionů korun, uvedl server Hospodářských novin. Stejný typ zatím využívají příslušníci speciálních sil a vojenští policisté.

"Zkušenosti získané z působení v těžkých klimatických podmínkách na území Afghánistánu potvrzují, že pistole vzor 82 tuzemské výroby je při nasazení za těchto podmínek naprosto nevyhovující," uvedl Barták v odpovědi, kterou Šenfeld poskytl ČTK. Zmíněné zbraně pocházejí z dílen zbrojovky v Uherském Brodě, jejich vývoj byl ukončen před více než 25 lety.

Ministr uvedl, že pistole vzor 82 byly hodnoceny jako nevyhovující i ve zprávě velitele 5. a 6. kontingentu provinčního rekonstrukčního týmu, který působí v afghánské provincii Lógar.

Glock se kupují bez veřejné soutěže

Rakouské střelné zbraně Glock 17 kupuje ministerstvo obrany bez předchozího tendru. Podle Bartáka nebylo nutné vypisovat veřejnou zakázku, neboť jde o zakázku "k zajištění obrany nebo bezpečnosti státu".

Jedním z hlavních kritérií výběru bylo použití nábojů standardu NATO. Součástí dodávky pistolí jsou i soupravy náhradních dílů pro opravy a nářadí pro zbrojíře. Srovnatelná pistole českého výrobce je podle ministrovy odpovědi dražší.

Glock 17 je samonabíjecí pistole, rozšířená v armádách členských států NATO. Mimo vojáků ji používají policisté i civilisté. Smlouva na dodání české armádě byla podepsána začátkem září. Zbraně vojákům dodá firma MPI CZ, která je výhradním zástupcem rakouské firmy Glock na českém trhu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků