Hlavní obsah
Budova Ústavního soudu v Brně Foto: Miroslav Homola, Právo

Žalobu Romů na Kladno kvůli diskriminaci musí znovu řešit soud

Ústavní soud (ÚS) se v pátek zastal romského páru, jejichž žalobu na město Kladno a český stát kvůli údajné diskriminaci bude muset znovu řešit Vrchní soud v Praze. Původní rozsudek je totiž podle ústavních soudců vnitřně rozporný a chybí v něm důkladnější odůvodnění.

Budova Ústavního soudu v Brně Foto: Miroslav Homola, Právo
Žalobu Romů na Kladno kvůli diskriminaci musí znovu řešit soud

Krajský soud v Praze původně přiznal žalobcům omluvu a 40 tisíc korun od Kladna zejména kvůli tomu, že nikdo neřešil špatný stav jejich bydlení. Ve zbytku žalobu zamítl, Vrchní soud tento verdikt potvrdil. Tvrzení o úmyslné a plánovité diskriminaci Romů justice odmítla.

Páru se však v pátek zastali ústavní soudci, v rozsudku podle nich celkově chybí důkladnější odůvodnění. „Rozsudek krajského soudu je vnitřně rozporný,“ řekl v pátek soudce zpravodaj Jaroslav Fenyk.

Vrchní soud by měl lépe vysvětlit, jakému diskriminačnímu a segregačnímu jednání byli Romové vystaveni a jaké skupiny lidí se týkalo. Justice by se také měla zabývat případnou nepřímou diskriminací, která sice nevyplývá přímo z právních předpisů, ale projevuje se v praxi při jejich aplikaci.

Požadovali změnu pravidel

Romové v žalobě na ochranu osobnosti také požadovali, aby Kladno změnilo pravidla pro přidělování bytů a nabídlo jim nájemní bydlení mimo sociálně vyloučené lokality.

Výsledek sporu je podle Fenyka otevřený, nález ÚS označil spíše za procesní. „ÚS řešil pouze kvalitu rozhodnutí, nikoli to, jestli šlo o diskriminaci anebo nešlo. To bude věcí soudů, aby se znovu zabývaly touto otázkou,“ uvedl Fenyk.

„Celá věc se vrátí k Vrchnímu soudu, tím pádem mají šanci dostat odškodnění a mají šanci na nové spravedlivé projednání věci,“ komentoval rozhodnutí Marcel Glasa ze sdružení IQ Roma Servis. V českých městech podle něj často vznikají segregované čtvrti, kde žijí sociálně slabí lidé.

„I když jsou pravidla pro přidělování bytů neutrální, faktický dopad je často segregační,“ uvedl Glasa s tím, že z běžného trhu s nemovitosti jsou Romové prakticky vyřazeni kvůli odmítání ze strany pronajímatelů.

Romští manželé se vyhlášení nálezu nezúčastnili, nepřijel ani jejich právník. Rodina podle údajů ze žaloby žije v lokalitě Masokombinát, kam se dostala v roce 1999 po havárii v předchozím bydlišti. V době nastěhování byl dům po rekonstrukci, postupem času se ale stav objektu zhoršoval. Město tam totiž sestěhovalo kromě řádných nájemců i neplatiče.

Omluva realitní makléřky

V pátek se řešil také případ diskriminace Romky Lenky Balogové. [celá zpráva] Okresní soud v Litoměřicích rozhodl, že realitní makléřka Eliška Nosková se jí musí omluvit kvůli tomu, že Balogové odmítla pronajmout byt, protože majitel bytu si to prý nepřál.

Balogová údajně po Noskové žádala omluvný dopis a odškodné 100 tisíc korun, to jí však soud nepřiznal.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků