Hlavní obsah
Jakub Vik Foto: Archiv Jakuba Vika

Zakreslil mapy pro vozíčkáře, teď plánuje jejich vydání

Jet kamkoliv na výlet a moc nepřemýšlet nad tím, zda je trasa dobře schůdná. Většinu výletníků právě toto příliš nezajímá. Případné terénní nerovnosti snadno zvládnou. Když však chtějí jet na výlet vozíčkáři či rodiny s dětmi, musejí vybírat podle toho, kam se dostanou. Usnadnit by jim to měla turistická mapa bez bariér.

Jakub Vik Foto: Archiv Jakuba Vika
Zakreslil mapy pro vozíčkáře, teď plánuje jejich vydání

Vydat turistickou mapu, která ulehčí rodinám s malými dětmi nebo tělesně postiženým lidem naplánovat si výlety do přírody, má v plánu třicetiletý Jakub Vik z Hradce Králové. Mapy chce publikovat letos v červnu jak v tištěné, tak elektronické podobě.

Vytvořit mapu bez bariér ho napadlo před dvěma lety, když byl na výletě poblíž Hradce Králové. Všiml si, že tam vznikla nová turistická trasa pro tělesně postižené. „Říkal jsem si, že je to dobrý nápad,“ popisuje Vik, který sám žádné postižení nemá.

Vzhledem k tomu, že pracuje v oboru geoinformačních systémů, napadlo ho zmapovat trasy, které už existují a k tomu ještě nabídnout nějaké alternativy zajímavých míst, která jsou dostupná lidem s pohybovým omezením či pro rodiče s dětmi v kočárku.

Vytvořil si metodiku

V současnosti má zmapovaných dvacet stezek v okolí Krkonoš a Broumovska. Kromě toho si vytvořil i svoji metodiku, pomocí které trasy popisuje. Inspiraci čerpal v zahraničí.

„Stezky mají tři úrovně obtížnosti. Ta je určena na základě parametrů jako sklon terénu, povrch nebo bariéry na cestě. Mapa bude obsahovat i výškový profil,“ popisuje.

„Důležité je, že na rozdíl od klasických turistických map tam budou navíc informace o sklonu terénu a povrchu - zda je stezka kamenitá či betonová. Každý se tak bude moci rozhodnout, zda túru zvládne,“ vysvětluje Vik. Kromě toho chce popsat i turistické cíle a zájmové body, jako třeba parkoviště, zastávky autobusů nebo bezbariérové veřejné toalety.

Důležité je vnímat drobnosti

Na některé túry se s Vikem vydali vozíčkáři a pomohli mu určit obtížnost, některé trasy však procházel sám. „Bylo to náročné, snažil jsem se vcítit do role handicapovaného člověka. Vnímal jsem všechny drobnosti, například když je přes cestu poničený odvodňovací žlab, tak to je problém,“ vysvětluje.

Na projektu pracuje téměř dva roky. „Mám svoji práci, tak je to náročnější. Nejvíce času zabral průzkum tras a zakreslování map,“ sděluje. Podle něj je však to nejtěžší za ním, teď už se ladí detaily a dokončuje grafika.

Mapy by měly vyjít na webu i jako elektronická kniha. „Můj bratr s elektronickými knihami pracuje a pomůže mi s tím. Mám k dispozici také tiskové zařízení, takže jsem schopen mapy v dostačující kvalitě vytisknout,“ plánuje Vik.

Dodává, že i když bude mapy prodávat, investice se mu nevrátí. Podle jeho slov mu však celá věc přináší dobrý pocit. „Největší radost ale budu mít, až bude projekt dokončený a budou na něj nějaké ohlasy,“ uzavírá s tím, že do budoucna by chtěl zmapovat ještě Královéhradecko a okolí Kuksu.

Některé trasy v Krkonoších, které budou součástí Vikovy mapy bez bariér, vytvořila před několika lety Správa Krkonošského národního parku a jsou zařazeny do projektu Krkonoše bez bariér. Podobný projekt existuje také v Jizerských horách.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků