Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Jan Handrejch, Právo

Výběrem jednotlivců voliči svůj hlas rozmělní, říká ústavní právník

Lidé se mylně domnívají, že v komunálních volbách si mohou sestavit křížkováním kandidátů vlastní zastupitelstvo. Systém totiž přeje spíš stranám než jednotlivcům, upozornil v rozhovoru pro Právo profesor ústavního práva Jan Kysela.

Ilustrační foto Foto: Jan Handrejch, Právo
Výběrem jednotlivců voliči svůj hlas rozmělní, říká ústavní právník

V čem je hlasování v obecních volbách odlišné od jiných voleb?

Tím, že volič není vázán kandidátkou jedné politické strany, tak jako je tomu u jiných voleb. U těch komunálních je na voliči, aby zvážil, zda zakřížkuje jednu kompletní politickou stranu, nebo bude vybírat kandidáty napříč listinami tak, aby jejich počet odpovídal počtu členů zastupitelstva, nebo označí partaj a kandidáty z listin jiných stran.

Expert na ústavní právo Jan Kysela při rozhovoru pro deník Právo.

Foto: Petr Horník, Právo

Kdy má hlas voliče největší sílu?

Ve chvíli, kdy chci kumulovat efekt, tak jde o jeden křížek nahoře na kandidátce politické strany. Když označím stranu a jména kandidátů na téže listině, tak se k těmto hlasům nebude přihlížet. Lístek jako takový pro stranu ale platný bude.

Jakmile nezakřížkuji jednotlivou stranu a pracuji jen s jednotlivými kandidáty, tak svůj hlas rozmělňuji – aby se k mé preferenci přihlíželo, tak nejdřív musí daná politická strana, za kterou uchazeči kandidují, získat pět procent.

Dejme tomu, že volím v obci, která má mít 15členné zastupitelstvo. Když dám křížek politické straně, tak dávám té partaji všech svých 15 hlasů. Když dám křížek straně a k tomu pěti kandidátům z jiných stran, tak straně dám 10 hlasů a straně každého kandidáta po jednom hlasu. A tyto „malé“ hlasy se mohou poměrně snadno ztratit.

Takže je iluze, že voliči si takto mohou sestavit vlastní zastupitelstvo?

Systém je často prezentován jako něco, co je nejvstřícnější k voliči, protože mu umožňuje si sestavit vlastní zastupitelstvo, ale volební experti upozorňují, že tomu tak úplně není. Ve chvíli, kdy zaškrtnete politickou stranu, a nikoliv jen jednotlivé kandidáty, tak to ve větší míře svědčí politické straně. Ve chvíli, kdy pracuji s jednotlivými kandidáty, dochází k rozmělnění mého hlasu.

Nejsem totiž schopen zajistit, že mí preferovaní kandidáti se do zastupitelstva dostanou, protože se nesčítají hlasy jim, ale primárně stranám. Teprve když stranická kandidátka dostane více než pět procent hlasů, tak se do hry může dostat váš preferovaný kandidát.

Z toho plyne, že disciplinovaní voliči, kteří křížkují jen jednu stranu, mohou ty, co vybírají jednotlivce, převálcovat.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků