Hlavní obsah
 

Vedro za jedinou noc zdecimovalo největší moravský rybník. Hladinu Nesytu posely tisíce zdechlin

Stačila jediná noc, aby se Nesyt, největší moravský rybník, proměnil v páchnoucí cosi s hladinou posetou tisíci mrtvých ryb. Vodní plocha mezi Hlohovcem a Sedlecem na Břeclavsku tak má svůj výlov pro letošní rok prakticky za sebou.

 
Vedro za jedinou noc zdecimovalo největší moravský rybník. Hladinu Nesytu posely tisíce zdechlin

Několik desítek tun mrtvých ryb lemuje břehy Nesytu, o kus dál tvoří na hladině jakýsi plovoucí ostrov, v dalších částech rybníka pak vytváří mozaiku bílých břich na zelené hladině.

„Včera tu nic zvláštního nebylo. Dnes je to samá zdechlina,“ zastavili se s patrným zděšením u rybníka cykloturisté. „Zdálky jsem myslela, že je tu tolik kačen. Přijedu blíž a vidím, že je to samá mrtvá ryba. A už to začíná šeredně páchnout,“ dodala další cyklistka. Podle jejich slov si ve čtvrtek při cyklotoulkách ničeho zvláštního nevšimli. Do pátečního rána ale hladinu posely tisíce zdechlin.

V největším moravském rybníku uhynuly desítky tun ryb.

Foto: Milan Vojtek, Právo

„Je to teprve začátek. Mrtvé ryby se teprve začaly uvolňovat, počítám, že jich bude ještě mnohem víc. Je to smutný pohled, nikomu z rybářů bych to nepřál. Vím jaké to je, taky jsem rybář,“ řekl další divák.

Rybáři odklízejí uhynulé ryby

Foto: Milan Vojtek, Právo

„Případem se od rána zabýváme. Podle prvotních odhadů z ranních hodin by se mělo jednat asi o čtyřicet tun ryb, to je ale opravdu jen prvotní a hrubý odhad. První kusy se tam objevily ve čtvrtek odpoledne. Teď jejich počet narůstá, jak se uvolňují ode dna,“ uvedl Vlastimil Sajfrt z mikulovské Správy Chráněné krajinné oblasti Pálava.

Úhyn jde nejspíše na vrub počasí. Vedra, prohřátá voda a nízká hladina sehrály svou roli. „Završila to bouřka, která dorazila a zastavila se u Sedlece. Přinesla změnu tlaku a to bylo nejspíše poslední, co odstartovalo hromadný úhyn,“ dodal.

V největším moravském rybníku uhynuly desítky tun ryb.

Foto: Milan Vojtek, Právo

Nesyt je sice největším moravským rybníkem, ale je současně i problematickou nádrží. Leží na nepříliš vydatném toku Včelínku, jehož průtok je v současnosti téměř nulový. Přitom se ale velká a mělká vodní plocha v nynějších vedrech výrazně prohřívá, a co je horší, masivně odpařuje. Podle zkušeností rybářů není výjimkou, když se za den odpaří i centimetr vodního sloupce.

Podle odhadu rybářů mohlo uhynout až 40 tun ryb.

Foto: Milan Vojtek, Právo

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků