Hlavní obsah
Senátor Jan Veleba Foto: Ondřej Lazar Krynek, Novinky

Vědci zažalovali senátora Velebu. Poškodil prý jejich pověst

Senátora a šéfa Strany práv občanů Jana Velebu zažalovali tři vědci. Veleba jim měl svými výroky, že vědecké granty týkající se šumavského výzkumu jsou nestandardně vysoké, a že „motivací přírodovědců jsou peníze, docentury a profesury”, poškodit pověst.

Senátor Jan Veleba Foto: Ondřej Lazar Krynek, Novinky
Vědci zažalovali senátora Velebu. Poškodil prý jejich pověst

Vědci tvrdí, že to není pravda, a žádají po něm omluvu. Senátor se ale omluvit nehodlá. Veleba naopak chce nechat jejich projekty a hospodaření s penězi prověřit Nejvyšším kontrolním úřadem. Tomu se vědci nebrání.

Žaloba byla podána v pátek na okresní soud v Chrudimi. Uvedl to profesor ekologie Pavel Kindlmann. V pozadí je dlouhodobý spor o ochranu přírody, rozšíření divočiny a rozvoj obcí v NP Šumava. Právě profesoři Kindlmann, Šantrůčková a docent Hruška patří také mezi ty, jež kritizují kontroverzní senátní návrh zákona o šumavském národním parku. Senátor zákon podporuje.

„Ani jednoho z vědců neznám. Nikdy jsme spolu nemluvili. Nikdy jsem jejich jméno nepoužil. Nevím, co tím sledují. Podle mého názoru je to hysterická reakce," reagoval Veleba, který žalobu pokládá za zastrašování. Dodal, že je senátor a má senátní imunitu.

„Na plat jde z grantu málo”

Podle právního zástupce Miloše Tuháčka pracují vědci na grantech jako zaměstnanci ústavů a vysokých škol. Celkové příjmy tak jdou do institucí a jen jejich velmi malá část na platy.

„Výsledky grantů podléhají přísné kontrole kvality a efektivity vynaložených prostředků. Navíc většina grantů, které senátor Veleba uvádí, nemá se Šumavou ani kůrovcem nic společného a své tituly získali moji klienti za výzkumy, jež se Šumavy naprosto netýkaly," uvedl právník.

Veleba bude usilovat o to, aby hospodárnost projektů prošetřil NKÚ. "Do grantů jdou tak vysoké prostředky, že by se o tom mělo veřejně mluvit. Měla by nějaká instituce prověřit, jestli s penězi není nehospodárně nakládáno," zdůraznil. Srovnat by se měla také výše grantů, které se zabývají Šumavou a jinými národními parky.

„Pokud si toto opravdu myslí, proč místo mediálních prohlášení neiniciuje posouzení kvality našich projektů komisí složenou ze špičkových světových vědců v oboru výzkumu biodiverzity a ochrany přírody?" dodal Kindlmann.

Podle něj by granty měly posoudit mezinárodní instituce, jež nejsou spjaty s politickým děním v ČR, jako například Mezinárodní svaz ochrany přírody (IUSN) nebo Světový fond na ochranu přírody (WWF). Kindlmann se domnívá, že vědci jsou Velebovi spíš nepohodlní proto, že zveřejňují argumenty ve prospěch ochrany přírody.

Veleba se je prý snaží v očích veřejnosti očernit. To však Veleba odmítá. Jak uvedl, uvítal by, kdyby se s ním vědci setkali, doposud jej prý ale osobně nekontaktovali.

V seznamu grantů, na který se odkazoval Veleba, jsou například granty z Přírodovědecké fakulty Jihočeské univerzity, která v letech 2003 až 2011 údajně čerpala až 1,3 miliardy korun, a Biologického centra v Českých Budějovicích, které získalo od státu od roku 2005 granty za téměř dvě miliardy korun.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků