Hlavní obsah
Fanoušci Slavie Praha Foto: Vlastimil Vacek, Právo

Ve Slavii to vře, delegáti se bojí úmyslů Číňanů

V souvislosti s pražskou Slavií se v poslední době hovoří zejména o úspěších na fotbalových trávnících. Uvnitř Sportovního klubu (SK) Slavia Praha, který sdružuje slávistické oddíly různých sportů, však zuří nevraživost.

Fanoušci Slavie Praha Foto: Vlastimil Vacek, Právo
Ve Slavii to vře, delegáti se bojí úmyslů Číňanů

Jaká panuje v klubu atmosféra, ukázala minulé pondělí valná hromada funkcionářů zastupujících více než dvacet oddílů. Do sportovního klubu, kterému se říká „velká“ Slavia, totiž patří krom dobře známých fotbalistů a hokejistů také oddíly ragbistů, atletů, plavců, házenkářů, pozemních hokejistů, lukostřelců a dalších sportovců.

A tato „velká“ Slavia mimo jiné drží pozemky, na nichž stojí různá sportoviště. Někteří zástupci malých sportů mají obavy, že fotbal, který má v zádech silnou čínskou společnost, se začne „roztahovat“ a některé z pozemků si bude chtít zabrat.

Akciová společnost, která provozuje fotbalový klub, se s SK Slavia pře například o pozemek pod fotbalovým stadionem v Edenu.

Podle dlouholetého předsedy představenstva sportovního klubu Jiřího Huptycha se fotbal pokusil získat pozemek již dvakrát. Jednou za korunu, podruhé za 50 milionů. Jenže pozemek má podle znaleckého posudku hodnotu 196 milionů korun, tvrdí Huptych. „Nechápu, proč ten majetek prodávat pod cenou,“ prohlásil Huptych na pondělní valné hromadě.

Právě předseda Huptych a jeho syn Jiří, jenž vede slávistické pozemní hokejisty, jsou k fotbalové Slavii podezřívaví. Připomínají, že fotbal většinově vlastní čínská developerská společnost Sinobo, která může mít motivaci se k pozemkům dostat a využít je třeba k výstavbě.

Huptych senior varoval na valné hromadě delegáty před většinovou volbou zástupců fotbalu do nového představenstva. Připomínal přitom potíže bývalých majitelů fotbalové Slavie od revoluce. Podle něj vždy přišli jako velcí slávisté, avšak po čase zmizeli a zanechali za sebou finanční problémy. Proto je prý obezřetný i ke krokům současného vedení.

Číňané odejdou a co potom?

„Může se stát, že odejdou z politických důvodů. Vždyť Praha teď vypověděla smlouvu s Pekingem,“ zamýšlel se Huptych nad budoucností čínské podpory pražskému fotbalovém klubu.

Že by se mohlo stát, naznačoval bez dalších podrobností ve čtvrtek večer i prezident Miloš Zeman. „Má být zastaveno financování Slavie Praha,“ řekl prezident.

„Byla to nejúspěšnější čínská investice v České republice, bohužel jedna z mála úspěšných, toho lituji, ale o to více jsem obdivoval vzestup Slavie a její úspěchy. Jestli pan primátor Hřib (pražský primátor za Piráty Zdeněk Hřib – pozn. red.) si připíše na konto svých politických úspěchů, nebo spíše neúspěchů, to, že se ocitne v potížích pražský fotbalový klub, tak si myslím, že to může potěšit jenom sparťany,“ řekl Zeman.

Krom pozemku pod stadionem patří „velké“ Slavii také areál za stadionem, kde mají hřiště například fotbalisté, ragbisté, pozemní hokejisté, stojí tam atletická dráha či plavecký stadion. Podle některých zástupců menších sportů je obrovská plocha ve Vršovicích rovněž lákavá pro developery. Ústupky fotbalu a investice do areálu pod jejich taktovkou by podle Huptycha mohly být „začátek něčeho horšího“.

Zástupci fotbalového oddílu zase dosavadního šéfa „velké“ Slavie kritizují, že vyvolává vášně, aby se udržel ve vedení spolku. „Šlo o předvolební taktiku pana Huptycha, který straší menší sporty fotbalem, že to tu chce převzít,“ reagoval pro Právo generální sekretář fotbalového klubu Jiří Vrba.

Obviňování na schůzi „sešívaných“ ho prý mrzí. Již na valné hromadě delegáty upozorňoval, že kvůli podobným sporům sportovní klub na svých jednáních neřeší nic podstatného, zatímco areál chátrá.

Sinobo Stadium v pražských Vršovicích.

Foto: Milan Malíček, Právo

Spekulace o jakémkoli developerském zájmu o pozemky ze strany vlastníka fotbalového klubu pak Vrba kategoricky odmítl. Areál má zůstat sportovcům i z pohledu fotbalové Slavie, jiné využití je podle něj nemyslitelné. Sám prý v minulosti vystoupil proti výstavbě na hřištích, s čímž počítala jedna ze studií rozvoje Prahy 10, kde areál leží.

Na tom, že ale nutně potřebuje významné investice, se všechny strany shodnou. Trpí nedostatečnou kapacitou parkovacích míst i nevyhovujícím zázemím jednotlivých sportovišť. Na stole však zatím žádné plány nejsou, zejména kvůli vzájemné nevraživosti delegátů a nedůvěře vůči vlastníkovi fotbalu. „Ale v horizontu pěti deseti let se s tím bude muset něco udělat,“ má jasno Vrba.

Obavy jeho oponentů z voleb nového vedení SK Slavia Praha se nenaplnily, zástupci fotbalu v jedenáctičlenném představenstvu nepřevažují. „Jsem rád, že fotbal nezískal v novém představenstvu většinu,“ komentoval to Huptych.

Předsedu si však nové vedení sportovního klubu zvolí až příští týden. Horké hlavy se totiž nebyly schopny po zjitřeném předvolebním boji dohodnout a radši se rozešly. Po více než dvaceti letech může Huptych o předsednické křeslo přijít, podle informací z kuloárů má předsedou být někdo, kdo nestojí ani na jedné straně.

Soud o pozemek

Stav vzájemných vztahů mezi funkcionáři ilustruje také probíhající soudní pře fotbalové Slavie se stavební společností Hochtief. Jde v ní o pozemek za stadionem v Edenu. Obě strany si na parcelu dělají nárok.

Německá firma má od sportovního klubu nájemní smlouvu z dob, kdy stavěla fotbalový stadion. Podle projektu na něm může postavit bytový dům. Pozemek byl součástí majetkového vyrovnání za stavbu arény. Nájemní smlouvu však má i fotbalová Slavia, kterou vede někdejší politik Jaroslav Tvrdík.

Pikantní je, že SK Slavia stojí ve sporu na straně Hochtiefu. Tomu dal letos prvoinstanční soud za pravdu, nyní se čeká na odvolací řízení. Jak je možné, že mají obě společnosti od SK Slavia nájemní smlouvu na stejný pozemek, je v Edenu tak trochu záhadou. Smlouvu se nepodařilo najít, krčil rameny Huptych.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků