Hlavní obsah
Lví tanec v Sokolově ještě nikdo neviděl. na letošní Hornické pouti jej předvedli vietnamští umělci v rámci ukázek národního folkloru. Foto: Pavel Reichard

V šumavském parku přišli o rysa, kterého sledovali dva roky

Dva roky sledoval zoolog Národního parku Šumava Luděk Bufka zvyky pětiletého samce rysa ostrovida. Bohužel, o životě tohoto vzácného a zvlášť chráněného zvířete, jehož populace byla uměle vysazena na Šumavě v 80. letech, už se nyní nic nového nedozví. Minulý týden totiž našel predátora, vybaveného vysílačkou, asi 200 metrů od hranice parku mrtvého.

Lví tanec v Sokolově ještě nikdo neviděl. na letošní Hornické pouti jej předvedli vietnamští umělci v rámci ukázek národního folkloru. Foto: Pavel Reichard
V šumavském parku přišli o rysa, kterého sledovali dva roky

"Zvíře dva dny nevykazovalo známky pohybu, proto se ho zoolog vydal hledat. Našel ho v okolí Popelné u Kašperských Hor s poraněním na boku a vyhřezlými vnitřnostmi," sdělil včera mluvčí parku Zdeněk Kantořík. První dojem prý ukazoval na úmrtí v důsledku střelné rány kulovou zbraní, přestože vstřel nebyl na těle dravce patrný.

"Příčinu smrti určí přesněji odborníci z Veterinární kliniky v Brně, kam bylo zvíře převezeno na pitvu," dodal Kantořík. Podle něj byl rys v plné síle. "Není tedy pravděpodobné, že by ho při potyčce zabil například rozzuřený kanec. Nemohu ale vyloučit ani to, že se porval s jiným rysem. Tato zvířata se vůči sobě chovají nevraživě," poznamenal.

Po umělém vysazení žije na území národního parku Šumava asi 35 rysů. Tento stav stačí podle mluvčího pro rovnováhu v parku. "Od roku 1995 jsme díky rysům neprováděli odstřel srnčí zvěře," potvrdil Kantořík.

Policie smrt šetří jako pytláctví

Protože si ale rys poměrně úzkostlivě střeží své teritorium, zejména mladí samci občas hledají území mimo národní par. Loví tam pak zvěř a myslivci je ve svých honitbách nevidí rádi. "Ročně dokáže rys strhnout asi 59 kusů zvěře ve velikosti srnce," potvrdil pracovník ministerstva životního prostředí Jaroslav Jirát. Před časem jeho resort uvažoval o tom, že mimo park se bude povolovat přísně regulovaný odstřel rysů. Tento návrh ale neprošel. "Z řad myslivců nepřišel jediný požadavek na odstřel, místo toho vzrostl počet ilegálních odstřelů rysů," konstatoval Jirát.

Policie případ vyšetřuje jako pytláctví. Kromě nepodmíněného trestu odnětí svobody hrozí pachateli například i finanční postih a odebrání zbrojního průkazu. Byl-li myslivec, tak i doživotní zákaz členství v mysliveckých organizacích.

Na území šumavského parku sledovali zoologové vysílačkami dva rysy. Malými vysílačkami sledují i několik vzácných tetřevů, jichž v parku žije asi 170. V sousedním Bavorsku začali zoologové sledovat i jelení zvěř. "Obojek s vysílačkou přírody připevníme příští měsíc jinému rysovi," uzavřel Kantořík.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků