Hlavní obsah

V Kutné Hoře otevřeli tajemnou kryptu v kostnici

Odborníci ve středu odpoledne otevřeli kryptu kostnice v Kutné Hoře. Chtějí zjistit, proč se stavba naklání, a zamezit tomu. Proto se pustili do nepříliš probádaného podzemí. Krypta byla podle jejich údajů naposledy otevřena v roce 1833.

V Kutné Hoře otevřeli tajemnou kryptu v kostnici

Uvnitř se nacházejí ostatky čtrnácti významných kutnohorských měšťanů. Jejich rakve se rozpadly a ostatky se nacházejí ve zbytcích dřeva.

Po vstupu do krypty našli odborníci zdi neporušené. Teprve budou muset zjistit, proč se kostnice naklání. Zavedou v ní sondy.

Po otevření krypty také seshora viděli předmět, který vypadal jako peněženka. Nakonec zjistili, že jde o obal modlitební knížky.

Odborníci se připravují na vstup do krypty

Foto: Radek Plavecký, Právo

Odborníci mají především za úkol zmapovat velikost a tvar krypty. Mnozí lidé očekávají i překvapení v podobě více pater krypty, nebo dokonce tajných chodeb vedoucích do centra historického města Kutná Hora, proslaveného těžbou stříbra. Podle odborníků je to ale málo pravděpodobné.

Jak je kostnice nahnutá kvůli propadání je patrné i pouhým okem. Věže jsou vychýlené o necelý metr oproti kolmé ose.

Foto: Radek Plavecký, Právo

„Předpokládáme, že ve středu se provede základní průzkum, ověří se, jak je krypta velká, co v ní je. Pak bude provizorně překryta a během února se bude podrobněji zkoumat, hlavně z hlediska statiky,“ doplnil během dne Petr Cicvárek, technik farnosti, který zajišťoval středeční otvírání krypty.

Kutnohorská kostnice

Foto: Radek Plavecký, Právo

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků