Hlavní obsah
Ochránci zvíře uspali, nasadili mu obojek a následně ho vypustili. Foto: Agentura ochrany přírody a krajiny ČR

V Beskydech chytili medvěda, dali mu obojek a zase ho pustili

Medvěda, který se už déle než měsíc pohybuje v Beskydech v oblasti Lysé hory, se podařilo v pondělí večer odchytit do nastražené klece. Jak uvedli zástupci Agentury ochrany přírody a krajiny ČR, zvíře dostalo telemetrický obojek a bylo opět na stejném místě vypuštěno.

Ochránci zvíře uspali, nasadili mu obojek a následně ho vypustili. Foto: Agentura ochrany přírody a krajiny ČR
V Beskydech chytili medvěda, dali mu obojek a zase ho pustili

Agentura ochrany přírody a krajiny ČR ve spolupráci s Mendelovou univerzitou v Brně chce zjistit, jak se zvíře v krajině pohybuje a jaké má zvyky.

Zvíře není pro člověka za normálních okolností nebezpečné a do Beskyd se pravidelně vrací, proto není důvod, aby nebylo ponecháno v přírodě.

Medvědice se blíží ke kleci

Foto: Agentura ochrany přírody a krajiny ČR

„V terénu byly čtyři speciální klece, na medvěda jsme líčili ryby, kukuřici a jablka. Po zhruba čtrnácti dnech do klece v pondělí večer vlezl, přivolaný veterinář jej uspal a ve spolupráci s kolegy z polského Tatranského národního parku mu nasadil telemetrický obojek a čip. Jedná se o medvědici, dnes ráno byla na stejném místě vypuštěna a experti z Mendelovy univerzity nám budou nyní poskytovat průběžné informace o tom, kde se zhruba pohybuje,“ uvedl František Jaskula z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.

Medvěd na Zlínsku

Video: Facebook Zpravodajství FTV Prima

Zvířeti byly odebrány vzorky pro genetickou analýzu, která by měla určit, zda je to stejné zvíře, které se na podzim pohybovalo ve Zlínském kraji na Vsetínsku.

Medvěd do naší přírody patří
František Jaskula

Medvědice podle zjištění ochránců přírody váží 106 kilogramů a má výšku 87 cm. Telemetrický obojek může být funkční zhruba dva roky, data o pozici jsou zaznamenávána každé dvě hodiny.

Uspání zvířete

Foto: Agentura ochrany přírody a krajiny ČR

„Medvědici budeme nyní sledovat, data pro nás budou vyhodnocovat experti z Mendelovy univerzity v Brně. Předpokládáme, že by se nyní na jaře mohlo zvíře odebrat do lesů, kde bude mít větší nabídku potravy než v zimě. V případě nutnosti ale můžeme přistoupit i k odplašení. Obyvatele i návštěvníky Beskyd prosíme, aby se medvědici nepokoušeli najít, nepřibližovali se k ní a zároveň nenechávali v okolí lidských sídel odpadky a zbytky potravy, které by ji mohly lákat. Medvěd se člověku obvykle vyhýbá, ale je to velké zvíře, které vyžaduje respekt,“ podotkl František Jaskula.

Jak dodal, medvědi do naší přírody patří, stejně jako další velké šelmy, rys a vlk. „Právě oblast Beskyd je jediným místem, kde u nás všechny tyto tři šelmy žijí. Zatímco vlka a rysa můžete spatřit i jinde, medvěda lze pravidelně vystopovat jen ve zdejších lesích, do kterých přichází ze sousedního Slovenska,“ doplnil Jaskula.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků