Hlavní obsah
Babybox Foto: Lukáš Silný, Novinky

Už 199. dítě v babyboxu. V České Lípě dali do schránky chlapce v džínách a svetru

Do babyboxu v nemocnici v České Lípě odložil v pátek v podvečer někdo chlapečka. Dítě už leze a jeho věk tak odhadl primář českolipského dětského oddělení Josef Gut na devět měsíců. Informoval o tom Ludvík Hess, zakladatel sítě babyboxů, který chlapečka pojmenoval Vojtěch. Jde už o 199. dítě odložené v Česku do babyboxu od otevření toho prvního v roce 2005.

Babybox Foto: Lukáš Silný, Novinky
Už 199. dítě v babyboxu. V České Lípě dali do schránky chlapce v džínách a svetru

Alarm babyboxu se rozezněl v pátek v 17:45. „Vojta je zcela zdravý, měl modré džíny a červený svetr na prsou s obrázkem, na hlavě teplou modrou čepici přivázanou pod bradou tkanicemi. Na fotce z babyboxu se tvářil přívětivě, žádná panika. Po levici si nesl do světa složku papírů v igelitových deskách. Zase přidělá práci úředníkům,” doplnil Hess.

Chlapec je teprve druhým dítětem odloženým do českolipského babyboxu od jeho instalace v roce 2013. V letošním roce je to už 19. dítě v babyboxech v Česku.

„Pojmenoval jsem klučíka Vojtěch a mám k tomu své důvody. Vzpomeňme skromného pražského dárce Vojtěcha Nováka, majitele obchodu Květiny Novák, který svoji hlavu podniku Lenku Barákovou pověří obdarováním spolku Babybox vždy, když je nejhůř,” dodal Hess.

Babybox je v podstatě novorozenecký inkubátor přístupný z vnější strany budovy. Ve chvíli, kdy je do něj dítě vloženo, se zapne vyhřívání a ventilace, a s mírnou prodlevou i alarm, který upozorní zdravotnický personál novorozeneckého oddělení. Schránky jsou umístěny tak, aby se lidé nemuseli bát, že je při odkládání dítěte někdo překvapí.

Projekt funguje od roku 2005, první babybox byl otevřen v pražském Hloubětíně. Smyslem je zabránit případům, kdy rodiče nechtěné potomky odkládali někam, kde dětem hrozila újma na zdraví nebo smrt.

Babyboxy mají ale i kritiky, kteří tvrdí, že odporují Úmluvě o právech dítěte, například právu na jméno, totožnost, státní příslušnost a právu znát své rodiče.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků