Hlavní obsah
Foto: Petr Kozelka, Právo

Ústavní soud dal ženě novou šanci na odškodnění za poškozené zdraví

Žena, která prostřednictvím opatrovníka požaduje po pražské Fakultní nemocnice Královské Vinohrady 35 miliónů korun za trvalé poškození mozku, má novou šanci na odškodnění. V úterý o tom rozhodl Ústavní soud, který vrátil případ Městskému soudu v Praze.

Foto: Petr Kozelka, Právo
Ústavní soud dal ženě novou šanci na odškodnění za poškozené zdraví

Žena po operaci věnčitých tepen v roce 2002 skončila jako doživotní invalida s trvale poškozeným mozkem. Je zbavené způsobilosti k právním úkonům a bez pomoci se neobejde.

V devět let se vlekoucím sporu původně Městský soud v Praze označil nárok opatrovníka za promlčený, ovšem po nynějším verdiktu ÚS se bude muset soud případem znovu zabývat.

První žalobu podal opatrovník v roce 2007 u Obvodního soudu pro Prahu 10. Ten rozhodl o důvodnosti žaloby s tím, že výše náhrady bude stanovena v konečném verdiktu. Následný odvolací soud však už žalobu zamítl kvůli promlčení nároku. Stejný názor měl i Nejvyšší soud.

Nejasnosti kolem promlčení

Z průběhu událostí však není jasné, kdy se opatrovník dovídal o skutečnostech, které jsou zásadní pro uplatnění nároku na odškodné.

„Informace mu byly poskytovány v několika etapách a odvolací soud ani Nejvyšší soud nevysvětlily jasně, proč si myslí, že už z první sady listin, propouštěcích zpráv, měl zjistit, že došlo k pochybení na straně nemocnice," vysvětlil soudce zpravodaj David Uhlíř.

Související téma:

Ústavní soud

Foto: Ústavní soud, Novinky

K lidské tragédii došlo poté, co se žena podrobila vyšetření věnčitých tepen, Poté kvůli akutnímu infarktu upadla do bezvědomí. Trvalé následky na zdraví přisuzuje opožděné resuscitaci, neboť i přes stížnosti na dušnost a bolest po vyšetření ležela na běžném, nemonitorovaném lůžku.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků