Hlavní obsah

Únik Kubiceho zprávy: žalobci čekají na další zkoumání

Byl to opravdu lidovecký poslanec Pavel Severa, kdo loni předal novinářům kopii tzv. Kubiceho zprávy? Zatímco policie si tím je zřejmě jistá, žalobcům důkazy v čele s posudkem Kriminalistického ústavu nestačí.

Únik Kubiceho zprávy: žalobci čekají na další zkoumání

Podle informací Práva si proto pražské Vrchní státní zastupitelství objednalo další znaleckou expertizu, na jejíž závěry teď čeká. Teprve pak chce rozhodnout, zda Sněmovnu o vydání poslance k trestnímu stíhání skutečně požádá. Vyšetřovatel už byl přitom připraven příslušný dopis do Sněmovny odeslat minulý týden.

"Spis, který jsme si vyžádali, k nám dnes ráno dorazil. Tento posudek ale neobsahoval, takže jsme byli nuceni materiál vrátit městskému státnímu zastupitelství se žádostí o jeho doplnění," řekla včera Právu mluvčí vrchního státního zastupitelství Irena Válová.

Doplnila, že expertiza by měla napovědět, zda vynesení zprávy bylo skutečně trestným činem, a hlavně zda šlo ze strany dotyčného poslance o úmysl nebo o nedbalost.

Úmysl, či nedbalost?

To je přitom pro případné obvinění z trestného činu ohrožování utajované informace klíčové. Pokud by se totiž prokázalo, že zákonodárce předal médiím tajný dokument úmyslně, hrozilo by mu za to až osm let vězení. V opačném případě by mohl vyváznout pouze s peněžitým trestem.

Kdy budou závěry nového zkoumání k dispozici, zatím není jasné. "Posudek ještě do spisu zpracován nebyl," řekl k tomu bez dalších podrobností mluvčí pražských městských žalobců Martin Omelka. Protikorupční policie k celému případu stále oficiálně mlčí.

Expertiza Kriminalistického ústavu, o kterou se ve svých závěrech opírá policie, porovnávala jednotlivé výtisky Kubiceho zprávy rozdané poslancům při zasedání branně-bezpečnostního výboru s fotokopiemi, které se krátce po jednání objevily na internetových stránkách Českého rozhlasu.

Poslanec byl pak odhalen zejména podle podtržených částí zprávy a ručně psaných poznámek, které si do svého výtisku vepsal. Inspekce ministra vnitra, která vyšetřování úniku této utajované zprávy původně rozjela, v této souvislosti nasadila odposlechy na desítky lidí včetně dětí, které s kauzou neměly nic společného.

"Potvrzuje to, že je potřeba se vrátit k běžné kriminalistické práci místo zjednodušování si práce masivními odposlechy. Stejně tak to potvrzuje správnost mého rozhodnutí udělat v nasazování odposlechů pořádek," reagoval na to ministr vnitra Ivan Langer (ODS).

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků