Hlavní obsah
 

Třetí pokus taxikářů zablokovat Prahu skončil opět jen brnkáním na nervy řidičů

Pražští taxikáři v pondělí opět protestovali proti alternativním službám typu Uber. Ze Strahova vyrazili do centra Prahy. Zhruba dvě hodiny jezdili na nábřeží dokolečka od Národního divadla k Rudolfinu. Částečně si jim tak dařilo dopravu blokovat, ale policie je odkláněla do okolních ulic. Podle dopravního podniku výraznější omezení provozu nenastalo.

 
Třetí pokus taxikářů zablokovat Prahu skončil opět jen brnkáním na nervy řidičů

Taxikáři protestovali už minulý týden ve čtvrtek a v pátek, kdy se jízdy centrem Prahy zúčastnily vždy stovky řidičů. Ani tehdy to však výraznější dopad na dopravu nemělo.

Protestující taxikáři dorazili po 16:00 na nábřeží, kde začali kroužit mezi Rudolfinem a Národním divadlem. Kolona taxíků záhy začala způsobovat dopravní komplikace. U Karlových lázních taxikáři silnici zablokovali. Akce se podle magistrátu účastnila zhruba tisícovka vozů.

Některé tramvaje nabraly zpoždění. Podle dopravního podniku ale větší omezení v provozu MHD nenastalo. Mluvčí dopravního podniku Aneta Řehková uvedla, že tramvaje na nábřeží zaznamenávaly zpoždění, odpovídající jiným dnům s hustším provozem.

Policisté odkláněli taxikáře

Po 16:30 bylo kompletně zacpané nábřeží a Divadelní ulice, což nahlas komentovali řidiči, kteří v důsledku protestu v zácpě zůstali stát. V koloně uvízly i tramvaje. U Karlových lázní taxikáři vozy napříč zablokovali tramvajové koleje, což začali řešit policisté.

Ti nakonec začali taxikářům bránit v kroužení tak, že je odkláněli z nábřeží do okolních ulic. Snažili se tak taxikářům ztížit návrat k jejich vytyčené trase. Situace byla o něco horší ve směru od Rudolfina k Národnímu divadlu.

Po 18:00 se taxikáři pomalu odjeli z centra a provoz MHD byl plně obnoven.

Ve čtvrtek se na Strahov sjelo podle organizátorů na 2000 aut, magistrát hovořil o čísle 1400. O den později odhadovali taxikáři počet na 1000 vozů a město na 400. Místopředsedkyně Asociace koncesionářů v taxislužbě Karolína Venclová řekla v pondělí na Strahově, že organizátoři by byli rádi, kdyby účast dosáhla minimálně úrovně pátečního protestu.

Záznam: Páteční protest taxikářů na Strahově

Video: ČTK

Řidiči taxi o alternativních přepravních službách tvrdí, že jde o nekalou konkurenci. Viní stát z toho, že vůči ní nic nepodniká. Podle ministerstva dopravy se připravuje novela zákona, která podmínky pro taxi a služby typu Uber srovná. Hotova má být v horizontu týdnů. Podle Venclové však taxikářům nejde o novelu, ale o to, aby úřady řešily aktuální porušování zákona ze strany řidičů Uberu. Magistrát tvrdí, že od začátku října v souvislosti s novelou silničního zákona při kontrolách řidičů Uberu přitvrdil a více dělat nemůže.

Řidičů taxi je v hlavním městě podle odhadů zhruba 8300. Vadí jim, že řidiči Uberu nemají auta evidovaná jako vozidla taxislužby a nemají taxametry. Uber tvrdí, že není taxislužba, ale že nabízí spolujízdu v rámci sdílené ekonomiky. Společnost Uber minulý týden uvedla, že se snaží hledat s městem a dalšími institucemi řešení, které by vyhovovalo všem. Řidiči taxi protestovali v Praze proti Uberu už loni, před dvěma lety pak úplně zablokovali magistrálu u hlavního nádraží.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků