Hlavní obsah

Trestní oznámení na Topolánka: prý propaguje nacismus

Pražský advokát Kolja Kubíček ve středu podal trestní oznámení na premiéra Mirka Topolánka (ODS). Podezírá ho z podpory a propagace hnutí směřujících k potlačení práv a svobod člověka kvůli jeho výrokům, které bývají spojovány s nacismem. Topolánkova kontroverzní vyjádření kritizoval i předseda ČSSD Jiří Paroubek.

Trestní oznámení na Topolánka: prý propaguje nacismus

Kubíček v trestním oznámení odeslaném na pražské městské státní zastupitelství píše, že Topolánek svými výroky veřejně demonstroval pravděpodobný vnitřní myšlenkový obdiv k jednání nacionálních socialistů a fašistů.

Zmiňuje sms zprávu, jež pobouřila i odbojáře z druhé světové války. [celá zpráva] Premiér ji poslal novináři a použil v ní německý výraz "Es kommt der Tag..". Úsloví "Přijde den" používala Sudetoněmecká strana ve 30. letech minulého století jako výzvu k připojení Sudet k německé říši. Premiér podle Kubíčka musel vědět, že tento výrok je vnímán jako výhrůžka představitele fašistického a nacistického hnutí Konrada Henleina namířená proti českému národu.

Kubíček se dál zmínil také o Topolánkových poznámkách o "noci dlouhých nožů", kterými v červnu 2005 avizoval personální změny po případném volebním vítězství ODS. Toto označení přitom odkazuje na Adolfem Hitlerem nařízenou vraždící likvidaci politických odpůrců. Advokát připomněl rovněž Topolánkovo vyjádření pro LN, v němž v srpnu 2003 označil volební sliby ČSSD před volbami 2002 za "osvětimskou lež".

Paroubek: ať se premiér omluví veřejnosti

Předseda ČSSD Paroubek v otevřeném dopise premiéra vyzval, aby přestal používat hesla nacistů či kolaborantů s nacismem a aby se omluvil veřejnosti.

"V opačném případě bych musel konstatovat, že se hluboce stydím za svého premiéra," uvedl Topolánkův předchůdce.

Slova Mirka Topolánka odkazující na nacismus
Srpen 2003 - V rozhovoru pro LN označil volební sliby ČSSD před volbami 2002 za "osvětimskou lež".
Červen 2005 - "Neočekávejte ode mě nic jiného než noc dlouhých nožů. Ta prostě přijde," avizoval personální změny po případném volebním vítězství ODS.
Březen 2007 - "Es kommt der Tag...," napsal v textové zprávě novináři. Tuto větu používala Sudetoněmecká strana ve 30. letech jako výzvu k připojení Sudet k německé říši.

Je to umělá kauza, brání se Topolánek

Topolánek má kauzu za "uměle vyvolaný skandál". Novinářům po zasedání vlády řekl, že už nebude odpovídat na dotazy ohledně své soukromé korespondence. "Je s podivem, že seriózní média naskakují na bulvár a věci, které jsem buď neřekl, nebo jsou řečena soukromě, nebo jsou součástí soukromé korespondence, nezákonných odposlechů a podobně, jsou vydávány za skutečné problémy," konstatoval.

"Lze se domnívat, že citované výroky jsou projevem déletrvajícího a nikoliv náhodného vnitřního vztahu podezřelého Mirka Topolánka ke způsobu politického jednání vedoucích osobností Nacionálně socialistické německé dělnické strany (NSDAP) a k odkazu těmito osobami vytvořeného fašistického státu a jeho ideologie," konstatoval Kubíček. Výroky jsou podle něj o to nebezpečnější, že je pronesl premiér.

Anketa
Myslíte si, že kritika Topolánkových výroků odkazujících na nacismus je oprávněná?
Ano
69.6 %
Ne
30.4 %
Celkem hlasovalo 15230 čtenářů.
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků