Hlavní obsah
Premiér ČR Andrej Babiš Foto: Milan Malíček, Právo

Transparency žádá od Babiše omluvu a připravuje žalobu

Organizace Transparency International (TI) vyzvala premiéra Andreje Babiše (ANO) formou předžalobní výzvy, aby se omluvil za tvrzení, že TI je zkorumpovaná. Za „nepravdivé osočení” se má Babiš omluvit do týdne v dopisu.

Premiér ČR Andrej Babiš Foto: Milan Malíček, Právo
Transparency žádá od Babiše omluvu a připravuje žalobu

„Během posledního roku jste opakovaně a často označil mého klienta za zkorumpovaného, a to různými způsoby,” vyčítá Babišovi advokát TI Pavel Uhl.

„Můj klient je právnická osoba, která je součástí mezinárodní sítě podobných neziskových organizací, které bojují za transparentnost a s korupcí. U odborné i širší veřejnosti pak požívá značnou kredibilitu právě za svou důkladnost a nestrannost. Myšlenku, že by můj klient byl zkorumpovaný, jednoznačně odmítá,” dodal.

Organizace v předžalobní výzvě dodává, že Babišova slova znamenají závažný zásah do její pověsti. „Protože jej činíte opakovaně a způsobem, který s tímto vaším postojem seznamuje značnou část veřejnosti,” stojí ve výzvě. Babiš by tak měl do sedmi dnů zaslat TI dopis, ve kterém se omluví za „nepravdivé osočení”. Obdobný dopis adresuje i Úřadu vlády, který by se měl podle představ TI omluvit za Babiše jménem republiky. Babiš by se měl také dalších urážek zdržet.

Babiš nejčastěji v souvislosti s TI používá termín „zkorumpovaná neziskovka”, což opakuje ve Sněmovně i při rozhovorech s novináři.

Transparency International dlouhodobě upozorňuje například na Babišův střet zájmů, kterým se zabývá Evropská komise a na podnět TI také Městský úřad v Černošicích. Ten v lednu Babišovi za přestupek v podobě střetu zájmů uložil pokutu. Babiš se odvolal, případem se tak zabývali krajští úředníci. Ti koncem března rozhodnutí černošické radnice zrušili a věc vrátili k novému projednání.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Související články

Výběr článků