Hlavní obsah

Topolánek svým slovníkem pobouřil odbojáře

Slovník premiéra Mirka Topolánka pobouřil odbojáře z druhé světové války. V SMS zprávě, kterou poslal jednomu novináři, totiž výhrůžně použil německý výraz "Es kommt der Tag". Úsloví "Přijde den" používali nacističtí členové Sudetoněmecké strany ve 30. letech minulého století jako výzvu k připojení Sudet k německé říši.

Topolánek svým slovníkem pobouřil odbojáře

"Výrok premiéra Mirka Topolánka je nešťastný. Žel není jediný. Předseda české vlády je vskutku neřízenou střelou a jeho úlety jsou na pováženou," uvedla předsedkyně Českého svazu bojovníků za svobodu Anděla Dvořáková v prohlášení.

Topolánek na kritiku Dvořákové reagoval svérázně: "Nekomentuji soukromou poštu, natož svou vlastní. Kdo chce psa bít, hůl si vždycky najde, neboli jak uplést z h.... bič. S novináři je to těžké. Koupíš cedník, teče. Zalepíš díry, necedí. Kolik třešní, tolik višní." Premiér to uvedl v textové zprávě, kterou zaslal ČTK.

Topolánek větou "Es kommt der Tag" reagoval na dotaz redaktora deníku Šíp, zda od šéfa společnosti ČEZ Martina Romana dostal hodinky za 300 000 korun. V předchozí SMS uvedl, že taková otázka je "skutečně inteligentní" a "hodna sprostoty bulváru".

Topolánek si podle Dvořákové neuvědomuje, že vůbec není vtipný. "Svými gesty a výroky neubližuje jen sobě a své rodině, ale především své straně, kde je předsedou, a vládě, v jejímž čele stojí. V konečném důsledku jeho nevhodné chování škodí i České republice," tvrdí šéfka organizace, která sdružuje bojovníky proti totalitním režimům.

Orgoníková si stěžovala Klausovi

Nedávno se poslankyně ČSSD Hana Orgoníková s výhradami k Topolánkově počínání obrátila i na prezidenta a čestného předsedu ODS Václava Klause. "Není premiérem vašeho formátu, byť jste z jedné politické strany," napsala mimo jiné. Topolánek se podle Orgoníkové neumí ve Sněmovně chovat a roli premiéra psychicky nezvládá.

Jak Právu řekl mluvčí Hradu Petr Hájek, prezident poslankyni odpoví v nejbližších dnech.

Od "osvětimské lži" po Bormanna

Představitelé ODS si v posledních letech v přirovnáních odkazujících na dobu nacismu libují. Vše odstartoval Topolánek slovy o "osvětimské lži", z níž obvinil někdejšího premiéra Vladimíra Špidlu.

Topolánek také ujel, když se pustil do kritiky kampaně vlastní strany v době, kdy ji ještě vedl Klaus. V roce 2005 se vrátil o tři roky zpátky a uvedl, že tehdejší předseda ODS měl na billboardech "fašizoidní obličej".

Známým se stal termín "grosstapo", který představitelé ODS používali před senátními a krajskými volbami v roce 2004. Kromě toho místopředseda ODS Petr Bendl v rozhovoru pro Právo uvedl, že nacismus vzešel ze sociálnědemokratických struktur.

Proslulým se stalo Topolánkovo prohlášení o "noci dlouhých nožů", když před volbami v diskusi s manažery ohlašoval povolební personální změny. Těsně před loňskými volbami pak Topolánek na mítinku v Ostravě komentoval svou oranžovou kravatu výrokem, že pod oranžovou ČSSD "je rudá s nahnědlými skvrnami".

V historii třetí říše se inspiroval i poradce premiéra Marek Dalík, když se přirovnal k někdejšímu důvěrníkovi Adolfa Hitlera Martinu Bormannovi.

Kontroverzní slova a činy Mirka Topolánka
V rozhovoru pro Lidové noviny označil v srpnu 2003 volební sliby ČSSD před volbami 2002 za "osvětimskou lež". Později k tomu řekl: "Můj výrok o osvětimské lži byl pitomý i zkreslený. Byl pitomý v tom, že mi vůbec vyletěl z pusy."
V květnu 2005 rozhovoru s redaktorkou Lidových novin v pražském divadle Archa řekl Topolánek o chystané evropské ústavě: "Když se bavíme o evropské ústavě, tak musím říct - a to slovo použiju naprosto odpovědně - je to obrovský shit."
"Neočekávejte ode mě nic jiného než noc dlouhých nožů. Ta prostě přijde." Těmito slovy Topolánek na setkání s podnikateli avizoval v červnu 2005 personální změny po případném volebním vítězství ODS.
"Ta zelenina je dobrá, musel jsem ji přisolit, salámy jsou bezvadný, kafe udělali taky dobrý," reagoval loni na podzim, když po něm novináři žádali komentář dosavadních výsledků obecních a senátních voleb.
"Já se domnívám, že ta studená fronta, která přechází přes české území, se v sobotu roztrhá, a v sobotu očekáváme mírné oteplení," reagoval minulý rok v srpnu na dotazy, jaká je strategie ODS při sestavování vlády.
První den letošního roku se fotograf Blesku snažil zachytit Topolánka ve chvíli, kdy přicházel k domu své partnerky, místopředsedkyně Sněmovny Lucie Talmanové. Podle deníku Topolánek na počínání fotografa reagoval tím, že ho slovně napadl a poté několikrát kopl do jeho vozu a způsobil prý několikatisícovou škodu. Premiér se omluvil a později se i sešel s fotografem.
Na schůzi Sněmovny začátkem února udělal Topolánek vulgární gesto směrem k opozici, ve chvíli, kdy si opoziční poslanci stěžovali na nepřítomnost členů vlády. Vzápětí se omluvil a dodal, že vztyčený prostředník byl "nonverbální komunikací" s ministrem financí Miroslavem Kalouskem (KDU-ČSL). "To, co jsem ukázal, znamená 'Kalousku, jsi jednička!'", řekl o týden později. Topolánkovým chováním se zabýval mandátový a imunitní výbor Sněmovny, který ale disciplinární řízení nezahájil.
Dnes vzbudil Topolánek pozornost, když v SMS novináři použil německý výraz "Es kommt der Tag...", který používali nacisticky orientovaní členové Sudetoněmecké strany ve 30. letech jako výzvu k připojení Sudet k německé říši. "Nekomentuji soukromou poštu, natož svou vlastní. Kdo chce psa bít, hůl si vždycky najde, neboli jak uplést z h.... bič. S novináři je to těžké. Koupíš cedník, teče. Zalepíš díry, necedí. Kolik třešní, tolik višní," uvedl pak Topolánek ve zprávě, kterou zaslal ČTK.
Velkou pozornost také vyvolaly premiérovy výroky, které v posledních měsících pronesl ve Sněmovně:
"Já už jsem si zvykl na to, že nejsou jenom chytré interpelace, a doufám, že se dostanu do pozice Miloše Zemana, který si po jistém čase interpelace opravdu užíval a podařilo se mu během jeho interpelací urazit všechny přítomné. To je můj velký cíl, velký sen a doufám, že dospěji i k jeho mistrovství."
"Tato Sněmovna se chová příšerně... ve Sněmovně je bordel, jednotliví poslanci vykřikují z lavice a vy mě budete školit z morálky a etiky." (8. února 2007)
"To, co tady slyším k tomuto zákonu, připomíná spíše verbální vyměšování. Nezažil jsem v této Sněmovně ještě takovou míru nacionalismu, takovou míru antievropanství, takovou míru xenofobie, takovou míru drzosti a tolik lží jako při projednávání devizového zákona (který by měl občanům států EU usnadnit nákup půdy v ČR, pozn. ČTK)." (14. března 2007)
Zdroj: ČTK
yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků