Hlavní obsah

Topolánek: Senát není třeba obhajovat

Existenci horní parlamentní komory není třeba obhajovat, prostě tu je. Spolu se sněmovnou reprezentuje dvě strany jedné mince - demokracii. Prohlásil to v úterý premiér a exsenátor Mirek Topolánek na slavnostním shromáždění k 10. výročí ustavení Senátu.

Topolánek: Senát není třeba obhajovat

Sněmovna podle něj nese hlavní tíhu tvorby zákonů, kdežto Senát má možnost většího nadhledu, kdy se řídí spíše trvalými hodnotami. "Sněmovna a Senát v jistém smyslu reprezentují dvě síly, na jejichž dynamické rovnováze stojí prosperita společnosti - sílu liberální a sílu konzervativní, sílu změny a sílu tradice," podotkl premiér.

Šéf senátu Přemysl Sobotka (ODS) vyzdvihl, že senátoři jsou známější v regionech než poslanci a horní parlamentní komora je podle něj "vstupní branou" pro komunální politiky do vysoké politiky. Senátem od jeho vzniku v roce 1996 prošlo 182 osobností, z nichž dvanáct z nich v něm zasedá nepřetržitě.

Slavnosti se zúčastnili bývalí senátoři, mimo jiné předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský a expředsedkyně horní parlamentní komory Libuše Benešová, která nyní působí v kanceláři prezidenta Václava Klause.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků