Hlavní obsah
Bouřka nad Prahou. Archivní foto. Foto: Ondřej Kořínek, Novinky

Hrozí silné bouřky, varují meteorologové

Meteorologové v neděli varovali před bouřkami, které se dostaví v pondělí a v noci na úterý. Místy mohou být velmi silné. Aktuálně platí také výstraha před požáry a vysokými teplotami. Ty v neděli mohou stoupat až k 38 stupňům Celsia.

Bouřka nad Prahou. Archivní foto. Foto: Ondřej Kořínek, Novinky
Hrozí silné bouřky, varují meteorologové

Výstraha Českého hydrometeorologického ústavu s nízkým stupněm nebezpečí platí pro Plzeňský a Liberecký kraj a také pro Prahu a část Středočeského kraje od pondělního poledne do pondělních 21 hodin.

Hasiči likvidovali požár pole na Berounsku

Video: Pavel Jaňurek, Novinky

Výstraha s vysokým stupněm nebezpečí pak až do půlnoci pro část Středočeského kraje, Jihočeský, Královéhradecký, Pardubický kraj, Vysočinu, Jihomoravský, Olomoucký, Zlínský a Moravskoslezský kraj.

Výstraha ČHMÚ před bouřkami. Hnědá barva znamená vysoký stupeň nebezpečí, žlutá nízký stupeň nebezpečí, zelená značí běžnou situaci.

Foto: David Ryneš, Novinky

„Očekává se výskyt velmi silných bouřek doprovázených nárazy větru kolem 25 m/s (90 km/h), kroupami i přes 2 cm a ojediněle s úhrny srážek kolem 40 mm,“ uvedli meteorologové.

Od nedělních 10 hodin do odvolání platí zároveň pro celou ČR výstraha před rizikem požárů.

V platnosti je také výstraha před vysokými teplotami. I ta se týká celého území České republiky, zvýšené riziko pak platí od nedělního poledne do devíti večer pro Prahu, Středočeský kraj, Jihočeský kraj, Plzeňský kraj, Karlovarský kraj, Ústecký kraj a části Libereckého, Královéhradeckého, Pardubického kraje a Vysočiny.

Výstraha ČHMÚ před vysokými teplotami, žlutá barva značí nízký stupeň nebezpečí, hnědá vysoký stupeň.

Foto: David Ryneš, Novinky

Meteorologové na neděli předpovídají většinou jasno s teplotami 31 až 35 stupňů Celsia, v Čechách ale bude 34 až 38 stupňů, a teploty by se tak mohly přiblížit nedávno naměřenému rekordu pro červen.

Na horách bude kolem 29 stupňů, v Jeseníkách a Beskydech kolem 26 stupňů.

Meteorologové upozorňují, že horka zatěžují lidský organismus a hrozí přehřátí a dehydratace. „Doporučuje se dodržovat pitný režim, zvýšit konzumaci neslazených nealkoholických nápojů, které je vhodné kombinovat s minerálními vodami. Omezit tělesnou zátěž v poledních a odpoledních hodinách. Nenechávat děti nebo i zvířata na přímém slunci, zvláště v zaparkovaných automobilech,“ uvedli.

Horka vydrží i do pondělí. Pro tento den se vyšší stupeň výstrahy týká Jihomoravského a části Zlínského kraje.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků