Hlavní obsah
Favory Alta s ošetřovatelem Foto: Zdeněk Seiner, Právo

Svatební dar pro Kate a Williama je po smrti. Starokladrubák měl rakovinu

Národní hřebčín v Kladrubech nad Labem ve středu oznámil, že musel minulý týden nechat uspat hřebce Favoryho Alta, jehož majiteli byli britský vévoda William a vévodkyně Kate. Jak potvrdil ředitel kladrubského hřebčína Jiří Machek, trpěl kůň rakovinou.

Favory Alta s ošetřovatelem Foto: Zdeněk Seiner, Právo
Svatební dar pro Kate a Williama je po smrti. Starokladrubák měl rakovinu

„Ve čtvrtek 24. ledna 2019 musel být z důvodu vážného neléčitelného onemocnění uspán starokladrubský hřebec Favory Alta XXI-30 Cambridge. Narodil se 15. května 2006, letos by mu tedy bylo 13 let. Veřejnosti byl znám jako symbolický svatební dar britskému královskému páru: Jeho královské Výsosti vévodovi z Cambridge a Její královské Výsosti vévodkyni z Cambridge,” uvedl hřebčín.

„Ano, bohužel, měl rakovinu, byl uspán,“ potvrdil Machek.

Favory Alta XXI-30 Cambridge

Foto: Národní hřebčín Kladruby

Vévoda s vévodkyní se vzali v dubnu 2011. Tehdejší diskuse o tom, zda jde o dar vhodný pro královský pár, utnul Nejvyšší podkoní britského královského dvora, který se přijel na dar osobně podívat. Jako špičkový odborník vysoce ocenil kvality koně, ale tlumočil přání novomanželů: Přijali jej s díky, ale požádali, aby hřebec zůstal nadále v péči kladrubského hřebčína.

Favory Alta XXI-30 Cambridge od té doby neměl žádná privilegia. Dostávalo se mu stejné péče a stravy jako ostatním hřebcům, byl zapojen do denní práce s koňmi, byl i zapřahán.

Favory Alta s ošetřovatelem

Foto: Zdeněk Seiner, Právo

První měsíce byl Favory Alta mimořádnou atrakcí hřebčína, chtěl si jej poplácat každý. Po letech se na něj pozapomnělo, například při letošních vánočních prohlídkách nikdo ze stovek návštěvníků nepřišel s přáním nahlédnout do boxu královského koně.

Hřebec byl zařazen do plemenného stáda jako náhradník. Nedostal ale příležitost oplodnit některou z renomovaných kladrubských klisen, zemřel bez potomka.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků