Hlavní obsah
Ilustrační foto. Foto: Profimedia.cz

Sucho si v Česku vyžádá drastická opatření. Budou stát až desítky miliard

Dlouhodobé sucho si v Česku v následujících letech vyžádá investičně a technicky drastické akce, které přijdou na desítky miliard korun. Krajina zasažená výstavbou a intenzivním zemědělstvím totiž není dost dobře schopna zadržovat spodní vody. Vyplývá to z analytického materiálu ministerstev životního prostředí a zemědělství o dlouhodobém suchu, který už schválila vláda.

Ilustrační foto. Foto: Profimedia.cz
Sucho si v Česku vyžádá drastická opatření. Budou stát až desítky miliard

Potřebné budou hloubkové vrty pro umělé zasakování povrchové vody do spodní, přečerpávání ze spodních toků řek do horních či vysávání starých dolů, aby v potocích bylo dost vody.

Obnovovat remízky a rybníky prostě stačit nebude. O obřím rozsahu opatření, jaká si sucho vynutí, svědčí nejen alarmující popis dlouhodobě klesajících stavů vod, ale i příklady opatření a lokalit, kde se o nich již nyní uvažuje.

Zespod toku čerpat nahoru

Vládní materiál apeluje na obnovu mezí, remízků, mokřadů a na nutnost výstavby malých vodních nádrží včetně obnovování starých rybníků. Poukazuje tak na u nás léta ignorovanou moudrost předků.

Rybníky se u nás totiž dosud spíše likvidují a na jejich místech developeři budují průmyslové, skladové či bytové komplexy. Příkladů je mnoho. Někde za to padly i pokuty, ale ty viníci stejně neplatí.

Vodu navrhují autoři materiálu zadržovat třeba pomocí recirkulace. „Opatření spočívá v kontinuálním přečerpávání části vody z úseku toku s větší vodností do vyšších částí povodí, kde vylepšuje zůstatkový průtok v kritickém úseku toku. Součástí systému může být dočišťovací malá vodní nádrž,“ uvádí se v materiálu.

Ten přitom odkazuje na studii z roku 2011, která zvažovala alternativní možnost řešení lokálně nepříznivé hydrologické situace například u Rakovníka přečerpáváním části vody z relativně vodného Lišanského potoka do akumulační nádrže nad městem situované na dolním úseku Kolešovického potoka.

Jen u tohoto místa byly náklady odhadnuty na 40 miliónů korun. Podle vládního materiálu je to ale jen třetina ve srovnání s převodem vody z řeky Ohře.

Navrtat a nechat vsáknout pod zem

Další možností je umělá infiltrace vody. To znamená, že povrchové vody se uměle převedou do podzemních pomocí vrtů. Konkrétně to bylo navrženo v povodí Orlice, aby se posílala dodávka pitné vody z úpravny vody v Hradci Králové.

Mezi další oblasti, kde se o umělém zasakování vody uvažuje, patří území v Holedči v povodí Blšanky.

Vysávat zatopené doly a posílit potoky

Materiál zmiňuje i možnost čerpat vody ze zatopených dolů do povrchových toků.

Opatření bylo už navrženo opět pro Rakovník. Konkrétní řešení spočívá ve vypouštění vyčerpaných důlních vod z lupkového dolu Rako do povodí Černého potoka, který ústí do Rakovnického potoka těsně nad tímto městem.

„Množství čerpané vody by spolu s vodou čerpanou z dolů 1. máj a Rako II i přes relativně malou hodnotu výrazně zlepšilo průtokovou situaci v Rakovníku v období sucha,“ konstatuje materiál.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků