Hlavní obsah
Studenti plzeňských práv na jednom z protestů proti rozhodnutí AK Foto: Ivan Blažek , Právo

Studenti plzeňských práv podali trestní oznámení na Akreditační komisi

Soudních pří o prodloužení akreditace plzeňské právnické fakultě, k němuž navzdory rozhodnutí Akreditační komise (AK) přistoupil končící ministr školství Josef Dobeš (VV), bude zřejmě více. Kromě AK, která považuje ministrovo rozhodnutí za nezákonné, podali trestní oznámení na komisi či její předsedkyni Vladimíru Dvořákovou i někteří plzeňští studenti. Totéž chtějí učinit i někteří jejich rodiče.

Studenti plzeňských práv na jednom z protestů proti rozhodnutí AK Foto: Ivan Blažek , Právo
Studenti plzeňských práv podali trestní oznámení na Akreditační komisi

"Plzeňská právnická fakulta dlouho tvrdí, že je paní Dvořáková podjatá, předjímá rozhodnutí a dopředu říká, co bude dělat," tvrdí studenti.

"Už od roku 2009 (kdy se na světlo dostaly aféry s rychlostudiem a opsanými pracemi, pozn. red.) postupuje proti fakultě zaujatě, předem avizovala své negativní hodnocení, a to za situace, kdy počet profesorů a docentů na fakultě je vyšší než na právech v Olomouci. Navíc určitě není apolitická, jak o sobě tvrdí," uvedli studenti.

Podle nich jsou trestní oznámení jedinou možností, jak se proti předsedkyni i komisi mohou bránit.

Šéfka komise není nestranná, tvrdí studenti

Komise 1. února navrhla ministerstvu školství (MŠMT) neprodloužit právům akreditaci. Škola by tak musela letos v červenci skončit. Důvodem bylo podle komise hlavně nedostatečné personální zajištění a minimální vědecká činnost.

Ministr školství ale 9. března fakultě magisterskou akreditaci prodloužil o čtyři roky do července 2016. [celá zpráva]

Komise se nehodlá s ministrovým rozhodnutím smířit

Trestní oznámení byla podána kvůli údajnému zneužití pravomoci úřední osoby a šíření poplašné zprávy. Právě u tohoto trestného činu si studenti i rodiče dělají naděje, že u státního zastupitelství uspějí. Zejména kvůli tomu, že předsedkyně komise tvrdila, že pokud soud zruší rozhodnutí ministerstva o prodloužení akreditace, tak budou diplomy studentů neplatné, což podle MŠMT ani právníků není pravda.

Akreditační komise naopak podala v pondělí nejvyššímu státnímu zástupci podnět k žalobě ve veřejném zájmu. Brání se tím proti prodloužení akreditace. Ministrovi školství podala podnět, aby přezkoumal své rozhodnutí, a na ministra podala trestní oznámení kvůli prodloužení akreditace magisterskému programu. Podle ní byl jeho postup nezákonný a v rozporu s dosavadní praxí a veřejným zájmem.

Stejně tak učinil i exministr školství a předseda Strany zelených Ondřej Liška a bývalý student školy Martin Marek, který před několika lety upozornil na skandál s rychlostudenty a opsanými závěrečnými pracemi.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Související články

Výběr článků