Hlavní obsah
Ministr obrany Martin Stropnický Foto: Petr Horník, Právo

Stropnický: Neumím si představit, že by Rusové dostavovali Temelín

Ministr obrany Martin Stropnický (ANO) si po posledních událostech na Ukrajině nedovede představit, že vy Rusové mohli dostavovat jadernou elektrárnu Temelín. Stropnický to v pondělí uvedl po setkání věnovaném budoucnosti vojenského újezdu v Brdech.

Ministr obrany Martin Stropnický Foto: Petr Horník, Právo
Stropnický: Neumím si představit, že by Rusové dostavovali Temelín

„Rusko se tímto bohužel posunulo z rodiny předvídatelných demokratických států a své zájmy uplatňuje prostředky, které lze považovat za nepřípustné a nepřijatelné,“ uvedl Stropnický, který se podle svých slov ztotožňuje s postojem vládního kolegy a ministra pro lidská práva Jiřího Dienstbiera (ČSSD).

Většina Krymu se o víkendu dostala pod kontrolu ruských vojáků, což ukrajinská vláda chápe jako fakt agrese. Horní komora ruského parlamentu o víkendu schválila invazi na území Ukrajiny s odůvodněním obhajoby zájmu ruských občanů.

Dva účastníci tendru

Zájem o dostavbu Temelína mají česko-ruské konsorcium MIR.1200 a americký Westinghouse. Francouzská Areva byla z tendru vyřazena a v poslední době se objevují i hlasy, že by mohl být zrušen, neboť ceny elektrické energie neslibují bez vládou garantovaných výkupních cen pokrytí nákladů na dostavbu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků