Hlavní obsah
Zdena Mašínová u Ústavního soudu Foto: Petr Kozelka, Právo

Stát se neodvolá, Mašínová může v rámci dědického řízení žádat o vrácení rodinného statku

Státní pozemkový úřad (SPÚ) se nebude odvolávat ve sporu se Zdenou Mašínovou. Dcera legendárního odbojáře Josefa Mašína tak může požádat o nové dědické řízení a dočkat se vrácení rodinného statku v Lošanech. Ve středu to uvedl mluvčí SPÚ Hynek Jordán.

Zdena Mašínová u Ústavního soudu Foto: Petr Kozelka, Právo
Stát se neodvolá, Mašínová může v rámci dědického řízení žádat o vrácení rodinného statku

Okresní soud v Kolíně svým rozsudkem označil darovací smlouvu, kterou Mašín statek na své tehdy nezletilé děti Josefa, Ctirada a Zdenu převedl, za neplatnou. Český stát ani jeho předchůdci tak nebyli stranou smlouvy a celá záležitost se týká výlučně rodiny Mašínových.

„Státní pozemkový úřad tímto zároveň respektuje přání Zdeny Mašínové, jednak aby odvolání nebylo podáno, jednak aby se věcí nezabývala vláda a v neposlední řadě aby bylo vyčkáno na výsledky dědického řízení po gen. mjr. Josefu Mašínovi,“ vysvětlila rozhodnutí ředitelka Svatava Maradová.

Soud před časem potvrdil, že hrdina protinacistického odboje byl v době úmrtí v roce 1942 majitelem statku a na potomky jej převedl pod tlakem nacistů.

Mašínové se před časem zastal i Ústavní soud, který konstatoval, že justice porušovala její práva. Připomněl Mašínovu roli v odboji a dodal, že rodina, která chce z nemovitosti vybudovat památník, se o majetek postará nepochybně lépe nežli stát.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků