Hlavní obsah
Budova pražského magistrátu na Mariánském náměstí Foto: Jaroslav Soukup, Novinky

Staré lobbistické struktury v Praze střídají nové. ANO je u toho

Praha byla dlouhá léta působištěm lobbistů jako Ivo Rittig, Roman Janoušek nebo Tomáš Hrdlička, spojených hlavně s ODS. Dnes jsou tyto vlivové struktury rozvráceny a do uvolněného prostoru se tlačí nové. Tentokrát nikoliv výhradně pod hlavičkou ODS, která hlavní město vlivově ovládá už jen částečně, ale spojují se s těmi, kteří zde vyhráli volby pod heslem boje proti korupci a kmotrům.

Budova pražského magistrátu na Mariánském náměstí Foto: Jaroslav Soukup, Novinky
Staré lobbistické struktury v Praze střídají nové. ANO je u toho

Jedním z významných lobbistů ODS, kteří se úspěšně transformovali do nových poměrů na radnici, je bývalý šéf výboru pro územní plánování a bývalý pražský zastupitel za ODS Vladimír Schmalz, který zbohatl za svého zhruba sedmiletého působení ve společnosti ČEZ v době, kdy ji vedl Martin Roman. Přišel si tehdy na nejméně šedesát miliónů korun.

Jako ředitel úseku fúzí a akvizic byl Schmalz odpovědný za nákupy energetických společností na Balkáně, kterých se později ČEZ se značnými ztrátami zbavoval, s tím spojenými problémy se zabývá dodnes. Po příchodu nového vedení v roce 2011 z ČEZ odešel a přenesl své aktivity do Prahy, tehdy ještě ovládané jeho ODS.

Zdálo by se, že s vítězstvím ANO a volbou Adriany Krnáčové pražskou primátorkou skončí spolu s vlivem ODS i jeho vliv, ale nestalo se tak. Podle informovaných zdrojů má být dnes jedním z nejvlivnějších lobbistů na pražské radnici. Jeho zájmy jdou od developerských projektů po důležité podniky vlastněné nebo spoluvlastněné hlavním městem, jako jsou například Dopravní podnik Praha či Pražská energetika.

Předseda poslaneckého klubu hnutí ANO Jaroslav Faltýnek

Foto: Petr Horník, Právo

Kuriózní je, že se přitom podle informací z radnice může opírat o nadstandardní vztah s místopředsedou ANO Jaroslavem Faltýnkem, vlivným spojencem primátorky Krnáčové.

Na celé věci je znepokojující to, že navzdory dřívějšímu působení Adriany Krnáčové v protikorupční organizaci Transparency International se do fungování pražské radnice ovládající miliardové zakázky vkrádají lobbisté s minulostí spojenou s na hlavu poraženou ODS.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků