Hlavní obsah
Eva Michaláková Foto: Jan Handrejch, Právo

Soud nesehnal tlumočníka, kauza dětí Evy Michalákové je odložena

Soud v kauze rodiny Michalákových byl odložen. V sobotu to v tiskové zprávě uvedl zástupce petičního výboru na podporu rodiny Michalákových Jakub Cyrani. Soudu se údajně nepodařilo sehnat tlumočníky. Nový termín nebyl stanoven.

Eva Michaláková Foto: Jan Handrejch, Právo
Soud nesehnal tlumočníka, kauza dětí Evy Michalákové je odložena

Norský soud měl od 23. do 26. února projednat odvolání Evy Michalákové proti rozhodnutí krajské komise Barnevernetu, která před půl rokem zamítla žádost o vrácení dětí do její péče.

„Toto není exces, ale skutečná tvář norské justice. Soudce, který má soudu předsedat, začal shánět tlumočníky až tento týden, ačkoli termín jednání nařídil už v prosinci,“ reagoval právní zástupce Michalákových Pavel Hasenkopf. K němu se připojila i poslankyně Jitka Chalánková (TOP 09). „Je to bezohledný krok, který dál drží rodinu v šachu a vzdaluje ji od dětí. A projev zvůle, s níž norské rodinné soudy rozhodují o životech lidí,“ uvedla poslankyně.

Dnes desetiletého Denise a sedmiletého Davida odebrala norská sociální služba rodičům Michalákovým v květnu 2011 kvůli podezření na zneužívání a zanedbávání. To se nepotvrdilo, soud přesto nechal děti u pěstounů. Michaláková předloni požádala o přezkoumání případu a svěření dětí do péče, norské úřady loni na podzim rozhodly o zbavení jejích rodičovských práv a adopci mladšího hocha. Otci rodičovská práva ponechaly. Chlapci se narodili v Norsku, jejich matka tam také žije.

Zapojila se i vláda

Do soudního řízení ve věci odebraných sourozenců Michalákových se zapojila se souhlasem vlády i Česká republika. Soudu, který měl příští týden jednat o odvolání Michalákové, poslala písemné vyjádření. Zastánci matky žádali, aby se ČR zapojila do řízení jako vedlejší účastník a její zmocněnec přímo vystoupil v soudní síni.

Pokud by Michaláková s nynějším odvoláním neuspěla, může se obrátit na další norské soudní instance. Po skončení všech těchto řízení pak může jít k Evropskému soudu pro lidská práva ve Štrasburku. Členové české vlády už dříve uvedli, že by ji tam Česká republika podpořila.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Související články

Výběr článků