Hlavní obsah

Solární elektřina má začít zlevňovat, rozhodla Sněmovna

Sněmovna ve středu schválila vládní návrh novely zákona, která umožní státu zlevňovat výkupní ceny elektřiny z fotovoltaických zdrojů. Ty by se ročně mohly snižovat až o více než pět procent. Návrh nyní poputuje do Senátu.

Solární elektřina má začít zlevňovat, rozhodla Sněmovna

V posledních letech se rozmohla výstavba solárních elektráren, jejichž energie je vykupována za zvýhodněnou cenu. Z celého odvětví se tak stal významný byznys, s rychlostí jehož rozvoje nikdo nepočítal. Stát tak solární energii neúměrně dotuje.

Za rychlé přijetí novely se zasazovaly i tři velké firmy, které obchodují s elektřinou. Šéfové společností ČEZ, E.ON a Pražské energetiky se na poslance obrátili v otevřeném dopisu. Varují mimo jiné před přetížením přenosové soustavy.

Martin Bursík

Foto: Michaela Říhová, Právo

Poslanec Strany zelených Martin Bursík upozornil, že poslanecké pozměňovací návrhy jsou šité na míru společnosti ČEZ, která by na nich podle něj jako největší hráč na trhu s fotovoltaikou profitovala.

Bursík se zasazoval o přijetí původního vládního návrhu. K němu se ústy Milana Urbana přihlásila i ČSSD. Novelu představil poslancům ministr průmyslu a obchodu Vladimír Tošovský.

Pozměňovací návrh hospodářského výboru, který chtěl, aby  se ceny mohly snižovat až o čtvrtinu ročně, obhajoval před kolegy Oldřich Vojíř z ODS.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků