Hlavní obsah
Tibor Gašpar ještě jako slovenský policejní prezident na snímku z roku 2015 Foto: Václav Šálek, ČTK

Slovenský policejní exprezident Gašpar už není poradcem Hamáčka, vystřídal ho Bublan

Bývalý slovenský policejní prezident Tibor Gašpar skončil jako poradce českého ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD). Odešel na konci prosince, uvedl ve čtvrtek Deník N. Gašpar loni rezignoval na post prezidenta slovenské policie po tlaku veřejnosti kvůli vyšetřování vraždy reportéra Jána Kuciaka a jeho partnerky. Novým Hamáčkovým poradcem je bývalý ministr vnitra František Bublan.

Tibor Gašpar ještě jako slovenský policejní prezident na snímku z roku 2015 Foto: Václav Šálek, ČTK
Slovenský policejní exprezident Gašpar už není poradcem Hamáčka, vystřídal ho Bublan

Kvůli angažování Gašpara čelil Hamáček kritice. Organizace Transparency International například poukázala na to, že Gašpar byl v minulosti kritizován za blízké spojení se slovenskou vládní stranou Směr-sociální demokracie a kontakty s podnikateli v oblasti bezpečnostních služeb.

„Od pana generála Gašpara jsem požadoval odborná stanoviska k dalšímu rozvoji policie. Tato zadání splnil a naše spolupráce skončila k 31. prosinci 2018,” sdělil Deníku N Hamáček. Gašpar dostával na vnitru 400 korun za hodinu. [celá zpráva]

Gašpar loni v dubnu požádal o uvolnění z funkce slovenského policejního prezidenta. Jeho odchod souvisel s politickou krizí v zemi po zatím neobjasněné únorové vraždě novináře Kuciaka. Krize vyústila v demisi bývalého premiéra Roberta Fica, v novém kabinetu Petera Pellegriniho pokračuje většina ministrů Ficovy vlády. Gašpar se stal rovněž poradcem nové slovenské ministryně vnitra Denisy Sakové. [celá zpráva]

František Bublan (ČSSD)

Foto: Petr Hloušek, Právo

Slovenská policie pod vedením Gašpara čelila kritice opozice a médií, že dostatečně nevyšetřovala například podezření na velké korupční kauzy. Prokuratura zase potvrdila nedostatky na začátku vyšetřování vraždy Kuciaka a jeho přítelkyně.

Ján Kuciak

Zavražděný sedmadvacetiletý Ján Kuciak pracoval pro vydavatelství Ringier Axel Springer, provozovatele serveru Aktuality.sk, tři roky. Jako reportér on-line portálu se věnoval kromě jiného podezřením z daňových podvodů, které se týkaly i lidí označovaných za blízké vládní straně Směr-sociální demokracie premiéra Roberta Fica. Psal také o kontroverzním podnikateli Mariánu Kočnerovi, který ho prý zastrašoval. Loni na sociální síti Kuciak uvedl, že na Kočnera podal trestní oznámení a že ani po 44 dnech nebyl případ přidělen konkrétnímu policistovi.

JEHO TEXTY NAJDETE ZDE

Bublan kromě funkce ministra vnitra byl i ředitelem Úřadu pro zahraniční styky a informace, tedy civilní rozvědky. Později byl zvolen poslancem a senátorem.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků