Hlavní obsah
Cyklorikšu si budou moci lidé vyzkoušet v sobotu 19. října na olympijských seniorských hrách v Bohumíně. Foto: Pavel Čempěl

Seniory bude po Bohumíně vozit rikša

Cyklorikšu budou mít od jara k dispozici senioři z Bohumína na Karvinsku. Jde o dopravní prostředek připomínající tříkolku, má přístřešek. Radnice chce starším lidem zpestřit život a umožnit jim více pohyblivosti po městě a blízkém okolí. Za senior rikšu, která má i elektropohon, město zaplatilo 156 tisíc korun.

Cyklorikšu si budou moci lidé vyzkoušet v sobotu 19. října na olympijských seniorských hrách v Bohumíně. Foto: Pavel Čempěl
Seniory bude po Bohumíně vozit rikša

„Cyklorikšu bude provozovat Centrum sociálních služeb Bohumín. Seniory vyvezou ven buď jejich příbuzní, kteří si budou moci rikšu zdarma vypůjčit, nebo dobrovolníci,“ vysvětlila bohumínská mluvčí Lucie Balcarová.

Dodala, že vozítko připomíná bicykl, jen v přední části má dvě kola a sedátko s přístřeškem.

Cyklorikši mají elektromotor, který pomáhá šlapajícím

Foto: Pavel Čempěl

„Do něj se pohodlně vejde jeden zájemce, případně mohou jet i dva najednou. Výhodou je elektromotor, který pomáhá šlapajícímu při rozjezdu a v nerovném terénu. Cyklorikša je schopna vyvinout rychlost i 25 kilometrů v hodině, pro bezpečnou přepravu cestujících se ale doporučuje výletovat při rychlosti zhruba poloviční, aby šlo dopravní prostředek dobře ovládat,“ upozornila mluvčí.

Nápad cyklorikši je starý osm let a pochází z Dánska. Ujal se v dalších 40 zemích. V Česku začalo jezdit seniorské vozítko poprvé loni v Otrokovicích na Zlínsku, projekt oslovil i radní v Břeclavi či Kadani. Letos k nim přibyl i Bohumín.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků