Hlavní obsah
Střídání času podle senátora Petra Šilara ohrožuje lidské zdraví Foto: Ondřej Lazar Krynek, Novinky

Senátor chce zrušit střídání zimního a letního času, shání milión podpisů

Senátor Petr Šilar (KDU-ČSL) informoval v pondělí o zahájení podpisové akce na podporu evropské občanské iniciativy, která chce zrušit v rámci EU střídání zimního a letního času. Podpisy se začnou sbírat 1. srpna a pro projednání návrhu v unijních orgánech jich bude třeba za 12 měsíců shromáždit jeden milión.

Střídání času podle senátora Petra Šilara ohrožuje lidské zdraví Foto: Ondřej Lazar Krynek, Novinky
Senátor chce zrušit střídání zimního a letního času, shání milión podpisů

Podpis pod iniciativu bude možné připojit buď po registraci na webu Pouze jeden čas, nebo prostřednictvím standardních petičních archů, uvedl Šilar.

Internetová verze byla zvolena v duchu pravidel EU kvůli tomu, že se podpisy budou shromažďovat v rámci celé Unie. Organizátoři k tomu přidali projekt mojeID s cílem vyhnout se smyšleným nebo neuznatelným podpisům, které vyřadily některé kandidáty z nedávné volby prezidenta.

Šilar patří k dlouhodobým odpůrcům střídání času. Kritizuje zejména jeho vliv na lidské zdraví.

V Česku byl letní čas zaveden poprvé za 1. světové války v letech 1915 a 1916. Pak platil od roku 1940 do roku 1949. Potřetí byl zaveden v roce 1979 za ropné a energetické krize. Od roku 1996 se ČR připojilo ke zvyklostem EU, které chce iniciativa nyní změnit.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků