Hlavní obsah
Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg (za SZ) Foto: Petr Hanuš, Právo

Schwarzenberg chce uznat Kosovo, Vondra jen s těžkým srdcem

Ministr zahraniční Karel Schwarzenberg předloží příští týden ve středu vládě materiál, který doporučuje uznat nezávislé Kosovo. Uvedl to v nedělním diskusním pořadu Otázky Václava Moravce na ČT. Nebude však trvat na jeho přijetí, rozhodnutí se může posunout.

Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg (za SZ) Foto: Petr Hanuš, Právo
Schwarzenberg chce uznat Kosovo, Vondra jen s těžkým srdcem

Schwarzenberg však neuvedl konkrétní termín, do kdy by byl rád, kdyby Česká republika Kosovo uznala. Uvedl, že v EU české váhání nepředstavuje žádný problém, protože EU rozhodla, že uznání je čistě na jednotlivých členských zemích.

Podle ministra je důležité, aby si všichni členové vlády především prostudovali materiál k uznání Kosova, který předloží 2. dubna a který je obsáhlý.

Karel Schwarzenberg už koncem března uvedl, že chce uznat Kosovo před summitem NATO, který začíná 2. dubna v Bukurešti. Přál si to i premiér. Lidovci ale mají k uznání výhrady. Nikdo v předsednictvu KDU-ČSL nebyl pro uznání. Topolánek proto pak řekl, že projednávání uznání naplánované na 2.dubna odloží.

Vondra je vnitřně rozdvojen

Ministr Alexandr Vondra uznání podporuje, ale velmi opatrně. Bylo to patrné v jeho vystoupení v diskusním pořadu Primy Nedělní partie: „Vnitřně jsem rozdvojen, ale pokud to bude předloženo, s těžkým srdcem se k uznání přikloním. Tíhne to k tomu, že Kosovo uznáme, jsme političtí realisté.“

Vondra to zdůrazňoval tím, že v silách KFOR slouží čeští vojáci. Podle něj v případě, že by ČR Kosovo neuznalo, přestali by být čeští vojáci vnímáni jako osvoboditelé a mohli se stát živými terči.

Vondra se k uznání přiklonil i proto, že si nemyslí, že by bylo možné najít řešení situace v Kosovu v rámci Srbska.

Vondra přiznal i to, že kosovské špičky jsou napojeny na mezinárodní zločin, zejména na pašování drog, cigaret a obchod s bílým masem. Odmítl ale, že by kosovští předáci byli napojeni na islámské radikály, ti jsou podle něj aktivní spíše v Bosně.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků