Hlavní obsah
Tisková konference ODS k volebnímu programu. U řečnického pultu stojí Martin Kuba. Foto: Petr Horník, Právo

S daněmi nebudeme hýbat, slibuje opět ODS

ODS by v příštím volebním období nenavrhovala změny v daních, ale dávala by přednost stabilitě a zaměřila by se na jejich výběr. Na tiskové konferenci to v pondělí řekli úřadující předseda strany Martin Kuba a místopředsedkyně Miroslava Němcová. Strana nadále trvá na slučování některých ministerstev.

Tisková konference ODS k volebnímu programu. U řečnického pultu stojí Martin Kuba. Foto: Petr Horník, Právo
S daněmi nebudeme hýbat, slibuje opět ODS

Rozpočtovou politiku by ODS směřovala tak, aby Česko mohlo mít v roce 2020 vyrovnaný státní rozpočet. Občanští demokraté však nechtějí stanovit termín pro přijetí eura. Podmiňují to výhodností vstupu do eurozóny pro ČR a také referendem.

"Především v tomto volebním období ODS preferuje zachování stability a maximální zaměření na výběr daní," uvedl Kuba k plánům občanských demokratů v daňových záležitostech. Vláda Petra Nečase v uplynulém volebním období prosadila dvojí zvýšení daně z přidané hodnoty na nynějších 15 a 21 procent. Kuba k DPH uvedl, že ODS "v tuto chvíli" nenavrhuje žádnou změnu a preferuje zachování současných dvou sazeb.

Chtějí sloučit některá ministerstva

ODS trvá také na rovné dani z příjmů fyzických osob. Daňovou progresi, kterou navrhují levicové strany, občanští demokraté neschvalují, podle Kuby by šlo o trest za úspěch. Firemní daň by občanští demokraté zachovali na 19 procentech a nesouhlasí se zavedením druhého pásma nebo sektorové daně, jak chtějí levicové strany. Postupnými kroky by ODS snižovala cenu práce, tedy odvody za zdravotní a sociální pojištění, tak aby nevedly ke zvyšování deficitu. Nesouhlasí ale podle Kuby s řešením TOP 09 převádět je do majetkových nebo spotřebních daní. Cestu ODS vidí ve zlepšení ekonomiky a v rozpočtových úsporách. Řešením prý také není ulevit firmám a přesunout náklady na zaměstnance.

Občanští demokraté slibují, že by do čtyř let mohli odstranit daň z převodu nemovitosti. Za Nečasovy vlády se zvedla o procentní bod na čtyři procenta hodnoty reality. "Jsme přesvědčeni, že daň by měla zmizet obecně," tvrdí Kuba.

Související témata

Martin Kuba po jednání výkonné rady ODS, která se 17. června 2013 sešla v sídle strany.

Foto: Jan Handrejch, Právo

Předsedkyně Sněmovny Miroslava Němcová souhlasila s předáním Davida Ratha soudu.

Foto: Milan Malíček, Právo

Strana, která se potýká s poměrně velkým poklesem preferencí, tvrdí, že je dál možné pokračovat v úsporách ve státní správě. Opět navrhuje sloučení ministerstva průmyslu a obchodu a ministerstva dopravy do ministerstva hospodářství a spojení ministerstev zemědělství, životního prostředí a pro místní rozvoj. Strana by také prosazovala zahrnutí vodárenského odvětví pod regulátora.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků