Hlavní obsah
Arcibiskup Dominik Duka Foto: Petr Horník, Právo

Římskokatolická církev pomůže s běženci, pokud stát řekne

Česká římskokatolická církev je připravena vyzvat své farnosti, aby přijaly mezi sebe uprchlické rodiny, musí ji o to ale požádat vláda nebo ministerstvo vnitra. Řekl to mluvčí České biskupské konference František Jemelka.

Arcibiskup Dominik Duka Foto: Petr Horník, Právo
Římskokatolická církev pomůže s běženci, pokud stát řekne

Mluvčí biskupské konference o ochotě přijímat uprchlíky mluvil v reakci na nedělní výzvu papeže Františka adresovanou evropským farnostem, náboženským sdružením a klášterům, aby se každý ujal aspoň jedné uprchlické rodiny. [celá zpráva]

Biskupové nabídli pomoc vládě ohledně uprchlíků už v červenci. "Nabízíme vládě, že vyzveme naše farnosti a sbory k tomu, aby po dohodě s místními samosprávami i za spolupráce s lokálními charitami a diakoniemi mezi sebe přijaly rodiny křesťanských migrantů. Jsme tak připraveni aktivně pomáhat v jejich integraci. Zároveň jsme otevřeni hledání dalších možných forem pomoci," stojí v červencovém prohlášení biskupů a předsednictva Ekumenické rady církví.

Podle Jemelky tato nabídka stále platí. Forma pomoci ale závisí na rozhodnutí ministerstva vnitra, v jehož gesci je i přijímání běženců v zemi.

"Primární je, aby vnitro sdělilo církvi své potřeby, v návaznosti na to, jaké potřeby budou, se potom budou různými formami uskutečňovat," uvedl mluvčí.

Katolická církev podle něj nabídla vládě pomoc s integrací přijatých uprchlíků do české společnosti, pomoc uprchlíkům může mít ale i jiné podoby.

Charita už pomáhá

Papež pronesl svou výzvu evropským farnostem během modlitby na Svatopetrském náměstí a přeje si, aby se biskupové působící po Evropě zasadili o to, že v jejich diecézích výzva ohledně přijímání migrantů padne na úrodnou půdu.

V Česku je přes 2400 farností. Podle Jemelky na aktuální potřeby uprchlíků už reaguje charita, kterou katolická církev zřizuje. Organizuje pro ně například sbírky ošacení, ze svého krizového fondu uvolní například i 10 000 euro (zhruba 270 000 korun), které podle webu charity půjdou na pomoc migrantům v Srbsku.

Tisíce migrantů převážně z Blízkého východu a z Afriky, kteří v minulých dnech dorazili do Maďarska, se nyní přesouvají do Rakouska a odtud dál do Německa. Právě tam se chce řada z nich usadit.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků