Hlavní obsah
Celkem 33 zástupců státních i nestátních organizací se zabývalo otázkou, jak konkrétně může být sociální podnikání využito k rozvoji regionu. Foto: Gabriela Kurková

Řady odposlouchávaných poslanců ODS rozšířila Horníková

V ODS se vynořili již tři poslanci, kteří se cítí odposloucháváni. Vedle Vlastimila Tlustého a Jana Klase v sobotu s tímto podezřením vystoupila i poslankyně Zdeňka Horníková. Asi před měsícem se jí stalo s mobilním telefonem totéž co jejím dvěma kolegům: dostala upozornění na zprávu v hlasové schránce, jíž byla nahrávka jejího vlastního hovoru.

Celkem 33 zástupců státních i nestátních organizací se zabývalo otázkou, jak konkrétně může být sociální podnikání využito k rozvoji regionu. Foto: Gabriela Kurková
Řady odposlouchávaných poslanců ODS rozšířila Horníková

Horníkovou zarazilo již samo textové upozornění na zprávu, neboť hlasovou schránku podle svých slov neměla vůbec aktivovanou. Neví, zda vlastní rozhovor, který ze záznamu slyšela, vedla v kanceláři nebo telefonicky. Rozhovor z hlasové schránky pak pustila i svému asistentovi. "On řekl, že tomu také vůbec nerozumí, takže jsme to vymazali," řekla k události Horníková.

Zatím prý o svém případu informovala šéfa sněmovního branného výboru Jana Vidíma (ODS) a předsedu sněmovní komise pro kontrolu policejních odposlechů Jiřího Bílého (ODS). Dodala, že podle Bílého se bude nyní zjišťovat, zda jde o odposlech, či zda to třeba nemůže být nějaký technický kolaps mobilního operátora.

K případnému odposlechu se nikdo nehlásí

Policie a civilní i vojenská kontrarozvědka již v pátek vyloučily, že by Tlustého odposlouchávaly. Klasův případ se prověřuje, ale vojenské tajné služby už ústy svého ředitele Jiřího Giesla oznámily, že ani s tímto údajným odposlechem nemají nic společného. Podle Bílého ani policejní složky Klase neodposlouchávaly.

Při prohlídce jeho poslanecké kanceláře v Kladně policie žádné odposlouchávací zařízení neobjevila.

Vidím hodlá požádat Grosse, aby policejní experti prohlédli všechny kanceláře poslanců a senátorů ODS v pražských budovách parlamentu a v regionech, zda nejsou odposlouchávány.

Tlustý vystoupil se svým poznatkem v pátek, Klas v sobotu. Oba poslanci svůj závěr vyvodili z hlasových záznamů, které jim přišly na jejich mobilní telefony.

Špidla: existuje pro to přijatelné vysvětlení

Premiér Vladimír Špidla (ČSSD) ke kauze podotkl, že dnes je technicky velmi snadné někoho odposlouchávat, nicméně podobné příhody s mobilním telefonem se mu staly několikrát a vždy pro ně našel rozumné vysvětlení. Nebyl prý v situaci, že by někoho podezříval, že ho odposlouchává.

ODS prchá od Eurotelu

Poslanci ODS většinou využívají služeb mobilního operátora Eurotel. Podle informací ČTK se ale někteří z nich po aférách s odposlechy Tlustého a Klase rozhodli přejít k jiné společnosti.

Záhadné hlasové zprávy

Klas, který je předsedou sněmovní komise pro kontrolu civilní kontrarozvědky a členem parlamentního branného výboru, řekl, že v pátek pozdě večer dostal na svůj mobilní telefon krátkou textovou zprávu od společnosti Eurotel, že má v hlasové schránce dva vzkazy. Když si poslechl první, slyšel v něm "neurčitý šramot". Ve druhém bylo ale slyšet mužský a ženský hlas.

Podle Klase se z nahrávky velice špatně určuje, o koho jde. Nabyl ale dojmu, že by to mohl být úryvek z rozhovoru, který vedl se svou asistentkou ve své kladenské poslanecké kanceláři v pondělí 17. února.

Tlustého prý odposlouchávali rovněž v kanceláři

Vlastimil Tlustý dostal SMS o uložení zprávy v hlasové schránce ve čtvrtek večer ve 21:20 hodin. "Tuto zprávu jsem vyslechl a po jejím opakovaném studiu - téměř desetkrát jsem poslouchal ten text - jsem pochopil, že mi byla zaslána nahrávka odposlechu mého jednání, které jsem vedl v kanceláři, v poslanecké kanceláři v Rakovníku, dne 10. 2., tj. přibližně před deseti dny," řekl v pátek poslancům Tlustý. [celá zpráva]

Státní orgány v tom prsty nemají

Podle vyjádření ministra vnitra Stanislava Grosse v odposlechu poslance Tlustého policie nejde. Zapojení civilních či vojenských zpravodajských služeb vyloučil premiér Vladimír Špidla.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků