Hlavní obsah
Trosky průmyslového paláce Foto: Petr Hloušek, Právo

Průmyslový palác půjde obnovit, tvrdí statici

Střední a východní část Průmyslového paláce nebyla podle statika Petra Macháně poškozena a z této stránky nebude jeho obnově nic bránit. Podle architekta Petra Lukeše se tak naskýtá možnost obnovit palác v původní podobě. Škoda by neměla přesáhnout miliardu korun.

Trosky průmyslového paláce Foto: Petr Hloušek, Právo
Průmyslový palác půjde obnovit, tvrdí statici

Rekonstrukce zničené části Průmyslového paláce by podle odhadu architekta Zdeňka Lukeše mohla trvat zhruba dva roky. Po vyklizení trosek a vypracování projektové dokumentace je podle něj nejprve nutné vyrobit kopie kovových prvků stavby a smontovat je.

"Tenkrát to zvládli za necelý rok, s dnešními možnostmi by se to dalo stihnout také,“ řekl k tomu Novinkám Lukeš. „Pak jsou tam ty zděné části, které je potřeba znovu postavit a samozřejmě ozdobit štuky, které tam byly dřív. Naštěstí si myslím, že je k tomu dost fotografických podkladů,“ doplnil.

Podle prvního průzkumu konstatoval městský statik Petr Macháň, že nehrozí zřícení poničených železných konstrukcí vně objektu, podrobnější prohlídka teprve bude následovat. Přesto je z bezpečnostních důvodů nejbližší okolí paláce uzavřeno, provoz v ostatních částech Výstaviště není omezen.

Teplota byla až 800 stupňů

S obnovou souhlasí i další statici. Pro se v České televizi vyslovil i Milan Vašek z ČVUT. "Mám pocit, že ta střední a východní část nebyla ovlivněna požárem, protože byla obklopena zdivem," řekl Vašek.

Popsal, že u ocelové konstrukce po 15 minutách hoření stoupne rychle teplota tolik, že se konstrukce deformuje a může se rychle zřítit. Teplota v místě ohniska byla až 800 stupňů Celsia. Podle některých spekulací začalo hořet v zádní části budovy, kde byly uskladněny kyslíkové láhve.

Ředitel Hasičského záchranného sboru hl. m. Prahy Dalibor Gosman informoval o dohašovacích pracích na spáleništi, kde experti sboru ve spolupráci s policí zahájili prvotní vyšetřování. Alexander Rozin, ředitel Incheby, která je nájemcem Výstaviště včetně Průmyslového paláce, předal vyšetřovatelům záznamy z kamer umístěných v objektu.

 

 

Požáry historických památek na území ČR
25. září 2007 vyhořel Národní památník Slovanské hradiště v Mikulčicích u Hodonína. V administrativní budově shořela část depozitáře a dokumentace prováděných archeologických výzkumů z období Velké Moravy. Příčinou byla závada na elektroinstalaci, při požáru zahynul noční hlídač.
20. dubna 1995 vzplál od nedopalku právě rekonstruovaný Chodský hrad v Domažlicích, kde byla umístěna i expozice městského muzea. I když se depozitář podařilo z velké části zachránit, škoda dosáhla 15 miliónů korun.
15. dubna 2005 vypukl požár v areálu gotického hradu Pernštejna na Brněnsku. Zničil sýpku používanou jako depozitář a čtvrtou hradní bránu. Škodu hasiči odhadli na necelých 50 miliónů korun. Příčinou požáru bylo patrně samovznícení nátěrových hmot při opravách podlah v sýpce.
30. ledna 2003 zavinila buď technická závada nebo nedbalost požár zámku v Zahrádkách u České Lípy. Objekt ze 16. století sloužil jako hotel a studijní středisko Univerzity Karlovy. Škoda činila 100 milionů korun.
2. dubna 2002 shořel dřevěný kostel svaté Kateřiny ze 16. století v Ostravě-Hrabové, národní kulturní památka nevyčíslitelné ceny. Hmotnou škodu vyčíslili hasiči na dvacet milionů.
3. ledna 2002 požár způsobený závadou na komíně zničil klasicistní zámeček v Mladějově na Jičínsku. Škoda činila podle hasičů deset milionů korun.
13. července 2000 shořela střecha věže a horní část zdiva v zámečku Větruše v Ústí nad Labem.
17. srpna 1998 shořela polovina památkově chráněného náměstí ze 17. století v obci Úterý na Plzeňsku. Požár se zřejmě vznikl od zazděného trámu v komíně jednoho z domů. Škodu hasiči odhadli na 20 milionů korun.
Nejslavnějším požárem české historie zůstává požár Národního divadla z 12. srpna 1881. Zničil měděnou kupoli, hlediště, oponu od Františka Ženíška i jeviště divadla. Česká pojišťovna tehdy vyplatila 300 tisíc zlatých, zhruba 170 miliónů dnešních korun. Díky pojistce mohlo být divadlo znovu dostavěno a uvedeno do provozu. (jfk)

 

 

Požár zachvátil Průmyslový palác na Výstavišti. Zdroj. TV Prima

 

Z levého křídla Průmyslového paláce zbyly trosky Zdroj: Stream.cz

 

Zásah hasičů minutu po minutě

19:13 první hlášení o požáru na tísňové lince
19:14 vyslány první profesionální jednotky ze čtyř stanic
19:18 vyslány další čtyři profesionální jednotky
19:20 první jednotka profesionálů na místě
19:22 k požáru vyslána další jednotka profesionálů
19:22 velitel zásahu žádá na místo velké množství sanitek a policisty
19:23 odeslány SMS všem dobrovolným sborům hasičů v Praze
19:29 vyhlášen třetí (nejvyšší) stupeň požárního poplachu
19:30 doporučena evakuace všech osob v okolí Výstaviště
19:32 až 20:10 se nahlásilo 24 dobrovolných sborů, že vyjelo na místo zásahu
19:40 zřítila se střecha levého křídla paláce
19:59 zřízen štáb velitele zásahu a tři bojové úseky
20:00 žádost o pomoc - vyslání dvou jednotek středočeských hasičů do zálohy na dvě pražské stanice hasičů
20:15 svolání 50% hasičů ze směny A, která sloužila o den dříve

20:30 na místě zasahuje 9 pražských jednotek (33 vozidel, 123 hasičů), 24 dobrovolných pražských jednotek (36 vozidel, 152 hasičů), středočeští hasiči jsou na dvou stanicích v Praze (2 vozidla, 10 hasičů), na ostatních stanicích se daří postavit záložní jednotky z vlastních záloh
20:42 dva zranění hasiči, jeden ošetřen na místě, druhý odvezen na ošetření do nemocnice
20:46 hasiči dostávají požár pod kontrolu

Zdroj: Hasiči Praha

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků